ćwiczenia Eagle Talon

Za nami już ćwiczenie z wojskami pk. EAGLE TALON 11/13 realizowane jako część Air LIVEX ćwiczenia pk. STEADFAST JAZZ-13.
Kierował nim Dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowódca Komponentu Powietrznego, gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Przed rozpoczęciem ćwiczenia Eagle Talon kierownik spotkał się z personelem biorącym udział w przedsięwzięciu w:
21. Bazie lotnictwa Taktycznego w Świdwinie;
31. Bazie lotnictwa Taktycznego w Krzesinach;
33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu;
oraz na poligonie w Drawsku Pomorskim gdzie ocenił przygotowanie podległych operacyjnie sił do ćwiczenia i udzielił wytycznych do realizacji zadań, szczególną uwagę zwracając na zachowanie warunków bezpieczeństwa.

W trakcie EAGLE TALON 11/13 na polskim niebie spotkały się samoloty czeskie, polskie, węgierskie, francuski tankowiec KC-135 oraz należący do NATO E-3A AWACS, które operowały głównie z ww. bazach lotniczych. W epizodach powietrznych uczestniczyły myśliwce F-16, MiG-29, Su-22, L-159 Alca z Czech, JAS 39 Gripen z Węgier i Czech (jako jedyne realizowały zadania operując z macierzystej bazy lotniczej położonej w Caslav), C-160 Transall z Niemiec oraz C-195 CASA symulujący maszynę o dużym znaczeniu operacyjnym. Całość wspierał francuski KC-135 oraz natowski E-3A AWACS przylatujący codziennie z bazy Geilenkirchen w Niemczech. Łącznie w ćwiczeniu uczestniczyło ponad 50 samolotów bojowych i wspierających, które wykonały 64 misje bojowe.

W trakcie EAGLE TALON 11/13 realizowane były zadania z zakresu walki w powietrzu (Air Livex), operacji połączonej na korzyść Komponentu Lądowego (Land Livex) i Komponentu Morskiego (Maritime Livex). Realizacja różnorodnych zadań stanowiła okazję do wszechstronnego doskonalenia umiejętności współpracy pomiędzy lotnictwem krajów NATO oraz była sprawdzianem gotowości do przyjęcia i użycia sojuszniczych sił wzmocnienia. Wszystkie epizody ćwiczenia realizowano w polskiej przestrzeni powierzanej nad północno – zachodnią częścią kraju oraz nad południowymi wodami Bałtyku.

Po zakończeniu EAGLE TALON 11/13 gen. dyw. pil. Jan Śliwka przeprowadził 31. Bazie lotnictwa Taktycznego w Krzesinach odprawę podsumowującą ćwiczenie. Uczestniczyli w niej, w formie wideokonferencji, wszyscy ćwiczący z terenu całego kraju. Kierownik ćwiczenia podziękował jego uczestnikom za profesjonalizm i zaangażowanie oraz wyraził nadzieję, że zdobyte doświadczenie będzie procentowało podczas kolejnej edycji EAGLE TALON, którą zaplanowano na czerwiec 2014 roku.

eagle-talon

Źródło: sp.mil.pl
Autor: mjr Krzysztof Urbaniak
Zdjęcie: mjr Krzysztof Urbaniak