Saab JAS 39 Gripen

Gripen jest samolotem szwedzkiej produkcji, który należy do światowej czołówki myśliwców. Producent zachwal swój system jako najnowszy będący w użyciu myśliwiec.

Samolot posiada rozbudowany system sieciocentryczny zapewniający pilotowi pełną świadomość sytuacji pola walki. W pełni zintegrowana awionika działa na pięciu szynach 1553B. Kokpit wyposażony jest w 3 wielofunkcyjne, kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne, oraz system HOTAS Hands-On-Throttle-And-Stick, czyli taką konfigurację kabiny w której pilot może obsługiwać najważniejsze funkcje trzymając dłonie na drążku i przepustnicy. Wszelkie niepotrzebne informacje nie są wyświetlane by nie odciągać uwagi pilota od zasadniczych kwestii. Zgodnie z zasadą See First – Kill First samolot posiada zestaw czujników pozwalający wykryć przeciwnika zanim on będzie w stanie zareagować co ma pozwolić na wyprzedzenie jego działań i uzyskanie zestrzelenia. Konfiguracja samolotu zapewnia doskonałe możliwości w walce manewrowej. Ograniczone do minimum wymagania serwisowe i szybkie odtwarzanie gotowości bojowej pozwalają na osiągnięcie wysokiej liczby misji w ciągu doby. Samolot posiada również niski całościowy koszt operowania. Samoloty Gripen są używane w następujących krajach:

Szwecja-176/28
Czechy-12/2
Węgry-12/2
RPA-17/9
UK
Tajlandia-6

Podstawowe dane:

Wersja jednomiejscowa:

Rozpiętość 8.4 m
długość 14.1 m
wysokość 4.5 m
Wheel track 2.4 m
Wheel base 5.2 m
masa na pusto 6.8 ton
zapas paliwa w wewnętrznych zbiornikach >2.0 ton
maksymalny udźwig 5.3 ton
maksymalna masa startowa 14.0 ton

Wersja dwumiejscowa

rozpiętość 8.4 m
długość 14.8 m
wysokość 4.5 m
Wheel track 2.4 m
Wheel base 5.9 m
masa na pusto 7.1 ton
zapas paliwa w wewnętrznych zbiornikach >2.0 ton
maksymalny udźwig 5.3 ton
maksymalna masa startowa 14.0 ton

Zestawy uzbrojenia. Poza uzbrojeniem podwieszanym Gripen jest wyposażony w działko BK-27.

Przekroje.

Źródło: Saab
Zdjęcia: Saab

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii