Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania

Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania (1927-1937), placówka zajmująca się szkoleniem personelu latającego i technicznego w II Rzeczypospolitej.

Szkołę utworzono w 1927 roku, lecz zaczęła funkcjonować od 8 marca 1928 roku. Mieściła się w Grudziądzu, ulokowano ją w koszarach po przeniesionej do Dęblina Oficerskiej Szkole Lotniczej. Pierwszym komendantem wyznaczono mjr. pil. inż. Tadeusza Wereszczyńskiego, który w następnym roku został zastąpiony przez płk. pil. Bolesława Stachonia. Ostatnim dowódcą szkoły był mjr pil. Piotr Dudziński. Placówka zajmowała się szkoleniem w pilotażu, strzelaniu powietrznym i bombardowaniu. Organizowano kursy: strzelania i bombardowania dla pilotów i obserwatorów z pułków lotniczych, pilotażu myśliwskiego, spadochronowe, strzelców samolotowych, rusznikarzy dla podoficerów zawodowych, a także „ślepego pilotażu”. Kursy trwały przeciętnie 2,5 miesiąca. Lotnicy po przeszkoleniu stawali się instruktorami w macierzystych pułkach. W LSSiB w Grudziądzu organizowano też kursy szybowcowe dla uczniów szkół średnich, szkolono także pilotów rezerwy. Organicznym elementem Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania był Kurs Wyższego Pilotażu, na którym szkolono pilotów myśliwskich. Od 1929 roku w szkole istniał jeden Dział Nauk, który dzielił się na zespoły różnych specjalności, a także dwie eskadry szkolne. Jedna była wyposażona w samoloty myśliwskie i obsługiwała Kurs Wyższego Pilotażu. W drugiej eskadrze znajdowały się samoloty liniowe. Od 1934 roku działalność szkoły wygasała. Do tego czasu zdołała ona wyszkolić wystarczająco liczną grupę instruktorów, by dalsze szkolenia prowadzić w pułkach, lub na nieregularnych kursach. W 1937 roku Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania została rozwiązana.

Bibliografia
Budziński Robert, Otremba Zbigniew, Z Grudziądza nad Anglię, Gdańsk 2003.
Przedpełski Andrzej, Lotnictwo Wojska Polskiego 1918-1996. Zarys Historii, Warszawa 1997.
Z historii polskiego lotnictwa wojskowego 1918-1939, Warszawa 1978.

Mariusz Niestrawski

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii