Hawker Hurricane X

Hurricane X był jedną z kanadyjskich wersji samolotu Hawker Hurricane.

Samolot Hawker Hurricane będąc bardzo udaną konstrukcją wywołał spore zainteresowanie w innych krajach. Produkcję licencyjną tych samolotów podjęto w kilku krajach – Belgii, Jugosławii oraz w Kanadzie. Ta ostatnia była największym wytwórcą tych maszyn poza Wielką Brytanią.

Kanada niedługo po rozpoczęciu produkcji Hurricane’ów w Wielkiej Brytanii wyraziła swoje zainteresowanie tym samolotem. Początkowo jednak wobec oporów strony angielskiej – obawiającej się o to, czy maszyn tego typu starczy do własnych potrzeb nie udało się podjąć wiążących decyzji. Historia Hurricane w Kanadzie rozpoczęła się wobec tego dopiero w październiku 1938 roku gdy trafiły do niej pierwsze maszyny mające stanowić wyposażenie 1. Dywizjonu Myśliwskiego RCAF – który w razie wojny miał bronić brytyjskiego nieba. W 1939 roku do kraju dostarczono dokumentację, a produkcję licencyjnych Hurricane’ów rozpoczęto w Kanadzie z początkiem 1940 roku w zakładach Canadian Car and Foundry Co Ltd. Były to maszyny dokładnie takie same jak wersja Hurricane I z silnikiem Rolls-Royce Merlin III. W sumie wyprodukowano 40 samolotów tego typu.

Kanadyjczycy nie ograniczyli się jednak tylko do produkcji maszyn takich jak brytyjskie. Kolejna seria produkcyjna otrzymała silniki produkcji amerykańskiej – Packard Merlin 28 o mocy 1095 kW (1460 KM), odpowiadały one Merlinom XX. Poza tym zastosowano także amerykańskie trójłopatowe śmigło o zmiennym skoku Hamilton Standard Hudromatic. 100 maszyn tego typu wyposażono w skrzydła z 8 karabinami maszynowymi .303 cala Browning, pozostałe samoloty otrzymały z kolei skrzydła jak wersja Mk IIB z 12 km-ami. Poza tym nowa maszyna oznaczona Hurricane X odpowiadała standardowi Mk I. B. W sumie w Kanadzie wyprodukowano 489 maszyn Hurricane X. Wiele z samolotów tego typu zmodyfikowano później montując skrzydła wersji Mk IIC z działkami 20 mm.

Bibliografia:
Chorlton M., Hawker Hurricane Mk I-V, Oxford 2013.
Fleischer S., Ryś M., Hawker Hurricane, cz 1, Warszawa 1998.
Ledwoch J. Samolot Myśliwski Hawker Hurricane Mk. II-V, Warszawa 1989.

Wojciech Sługocki

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii