F-16 podczas Squadron Exchange

Jak informowaliśmy 4 grudnia br. polskie F-16 udały się na ćwiczenia Squadron Exchange do Grecji. Obecnie trening ten się kończy, stąd też możemy poinformować o jego przebiegu.

Polskie F-16 korzystały z gościnności 335. Tygrysiej Eskadry Sił Powietrznych Grecji. Głównym celem ćwiczeń było wymienienie doświadczeń z eksploatacji maszyn. Stąd też piloci wykonywali wspólne misje ACT (przechwycenie i walka), bezpośredniego wsparcia lotniczego CAS (Close Air Support) oraz ratownicze SCAR (Defensive elements of Strike Coordination and Reconnassiance). Dodatkowo wymieniano też wnioski i obserwacje z użytkowania zasobników DB-110, planowania i wykonywania misji CAS, SCAR, namierzania celów oraz walki przeciw samolotom wyposażonym w pociski rakietowe z aktywną głowicą radarową.

Jutro – 13 grudnia – odbędzie się ostatnie ćwiczenie w ramach Squadron Exchange. Obok polskich i greckich F-16 wezmą w nim udział Mirage 2000, F-4 Phantom II i A-7 z Sił Powietrznych gospodarza treningu. W ćwiczeniu COAMO (Combined Air Operations) pierwsza z wymienionych grup przeprowadzi operację połączoną przeciw drugiej.

W Squadron Exchange bierze udział sześć polskich F-16. Wrócą one do kraju 14 grudnia 2012 roku, podobnie jak sprzęt i obsługa, którą tego samego dnia przewiozą dwa samoloty CASA C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Źródło: http://sp.mil.pl

Zdjęcia: por. pil. Łukasz Gradziński