F-16 poleciały do Grecji

4 grudnia 2012 r. do greckiej bazy Araxos wyleciało sześć polskich samolotów F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Za maszynami podążyło kilkunastu pilotów oraz personel wraz ze sprzętem, którzy przewiezieni zostali transportowcem C-130 z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Polskie F-16 wezmą w Grecji udział w trwających 10 dni ćwiczeniach Squadron Exchange.

Polską grupą składającą się z czterech jednomiejscowych i dwóch dwumiejscowych F-16 dowodzi major pilot Adam Kalinowski. Zadaniem ćwiczenia będzie doskonalenie współpracy w powietrzu w dużych grupach w misjach Air-to-Air i Air-to-Ground. Dodatkowo Squadron Exchange pozwoli na przetrenowanie planowania operacji, a także sprawdzenie umiejętności personelu naziemnego.

Trzeba przyznać, że ćwiczenia polskich F-16 nie są bynajmniej na „piasku pisane”. W końcu ledwie cztery dni temu polscy piloci wrócili przecież z Tactical Leadership Programme w Hiszpanii. Ciesząc się z tej sytuacji pozostaje więc przytoczyć stare przysłowie – „Ćwiczenie czyni mistrza”.

Źródło: http://sp.mil.pl

Zdjęcia: por. Piotr Radzimski