FLASH Dipping Sonar firmy Thales

FLASH Dipping Sonar to opuszczany sonar proponowany przez firmę Thales jako wyposażenie morskich śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych.

Firma reklamuje swój produkt jako legitymujący się najlepszymi parametrami i możliwościami pozwalającymi na wykrywanie cichych okrętów podwodnych poruszających się w głębokich wodach, ale i będących na wodach przybrzeżnych.

System cechuje się możliwością wykrywania obiektów na dużych dystansach dzięki niskim frekwencjom oraz szerokiemu spektrum. Cykl zanurzania ma być najkrótszym wśród podobnych produktów, a oferowana przy systemie lina ma mieć największą długość. Wyciągarka jest w pełni automatyczna i wyposażona w systemy zabezpieczające.

Niska masa powoduje niewielkie obciążenie śmigłowca nosiciela co przekłada się na możliwość stosowania nawet na lekkich maszynach oraz śmigłowcach bezzałogowych.

Do tej pory przekazano 190 systemów [dane na rok 2012], a ciągła produkcja opiewa na 30 sztuk rocznie. Rodzina sonarów FLASH została wybrana przez Marynarki wielu krajów i jest stosowana na wielu śmigłowcach:

  • Francja – NH90
  • Norwegia – NH90
  • Australia: MH-60R
  • ZEA – Cougar
  • Wielka Brytania – Merlin EH 101
  • USA – MH-60R

Podstawowe dane:
Zakresy: 3 do wyboru- od 3 do 5 kHz
Tryby działania: wilokierunkowe
Tryby pulsacyjne: FM, CW, COMBO (FM&CW)
Czas zanurzania/wynurzania: do 8,5m/s
Maksymalna głębokość: 750m
Masa systemu: 306kg – włacznie z sonarem i kablem o długości 750m
Aktywne tryby: Mono i Multi-static

 

Źródło: Thales

Zdjęcia: Thales

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii