Centaur OPA – maszyna dozoru

Centaur OPA (Optionally Piloted Aircraft) łączy w sobie zalety aparatów bezzałogowych oraz samolotów pilotowanych przez człowieka. Maszyna bazuje na samolocie Diamond DA42 Multi Purpose Platform (MPP) Centaur i stanoiw platformę do wykonywania misji ISR (Inteligence, Surveillance and Reconnaissance). Dzięki oparciu się na platformie załogowej system cechuje się dużym zasięgiem, efektywnością i niskimi kosztami użytkowania w całym cyklu życiowym samolotu.

Możliwość lotów załogowych przekłada się na wiele korzyści. Maszyna może być przechowywana na zwykłych lotniskach (również General Aviation). Również przebazowanie nie wymaga dużych samolotów transportowych. Maszyna może przelecieć do rejonu wykonywania zadań bezzałogowych z pilotami na pokładzie. Koncepcja samolotu predestynuje go również do misji specjalnych, a w razie zagrożenia dla załogi w odwodzie pozostaje tryb bezzałogowy.

Aurora zapewnia o kompatybilności z NATO STANAG 4586 – standardem dla maszyn bezzałogowych. Co istotne naziemna stacja kontroli mieści się w przedziale ładunkowym samolotu dzięki czemu dodatkowo zmniejszono obciążenie logistyczne.

Dwie osoby są w stanie dokonać konwersji z opcji załogowej na bezzałogową w polu w przeciągu 4 godzin. Za kontrolę maszyny z poziomu ziemi odpowiedzialna jest stacja Aurora FCS/GCS umożliwiającą sterowanie samolotem przy pomocy łączy LOS i BLOS.

Aparat może wystartować w trybie w pełni automatycznym oraz poruszać się po wcześniej wyznaczonej trasie z punktami pośrednimi. Konstruktorzy zadbali też o obniżony poziom hałasu oraz niską sygnaturę cieplną. Stosunkowo duży kadłub oraz odpowiednie przygotowanie pozwalają na instalacje modułowych ładunków zależnych od misji, a otwarta architektura dodatkowo wpływa na prostotę integracji nowych systemów. Dodatkowy zasobnik nosowy może przenieść sprzęt o masie 65 kg, a zasobnik podkadłubowy o masie 80kg.

Podstawowe dane:
Rozpiętość: 44 stopy
Długość: 22 stopy
Długotrwałość lotu: 24h z ładunkiem 200 funtów
Napęd: Silnik typu heavy fuel
Prędkość przelotowa: 135-160 węzłów
Prędkość maksymalna: 175 węzłów
Ładunek użyteczny: do 800 funtów
Zasięg: ponad 2000 mil morskich z ładunkiem 200 funtów

Źródło: Aurora

Zdjęcia: Aurora

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii