Bristol Beaufighter VIII; Beaufighter IX

Bristol Beaufighter VIII i Beaufighter IX były to dwie australijskie wersje tego samolotu które nie weszły do produkcji.

Oznaczenia Mk VIII i Mk IX zostały zarezerwowane dla samolotów Beaufighter produkowanych w zakładach Woomer w  Australii. Podstawową różnicą tych maszyn wobec brytyjskich odpowiedników miały być silniki. Zamiast oryginalnych Herculesów na jednym egzemplarzu w wersji Mk I zamontowano amerykańskie Wright Cyclone GR 2500-A5. Zmiana napędu podyktowana była obawą o ciągłość dostaw silników Bristola oraz kiepskimi doświadczeniami Australijczyków z użytkowaniem maszyn Beaufort których motory Bristol Taurus w warunkach tropikalnych szybko traciły osiągi.

Zastosowanie Cyclone’a zmusiło inżynierów zakładów Fairey, w których dokonano przebudowy, do skonstruowania nowej gondoli silnikowej (amerykański motor miał większą średnicę). Prowadzone próby wykazały dobre parametry lotne nowej maszyny. Mimo to zrezygnowano z tego rozwiązania i w późniejszych australijskich Beaufighterach montowano oryginalne silniki Bristola.

Bibliografia
Bączkowski W., Janczak A., Samolot Myśliwski Beaufighter, Warszawa 1980.
Nowicki K., Bristol Beaufighter. Cz 1, Gdańsk 2001.
Nowicki K., Bristol Beaufighter. Cz 2, Gdańsk 2003.

Wojciech Sługocki

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii