Generał Kowalski, dowódca z Ameryki

Na zaproszenie generała broni pilota Lecha Majewskiego Polskę i Siły Powietrzne odwiedza dowódca Air Force Global Strike generał broni James M. Kowalski. Przybył on 21 czerwca z małżonką, Julianne, oraz kilkoma oficerami i będzie naszym gościem do 26 czerwca.

Delegacja z Air Force Global Strike Command wizytuje najważniejsze bazy i jednostki Sił Powietrznych. W piątek gościła w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego i 32. Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania. W poniedziałek odwiedza Dowództwo Sił Powietrznych, zostanie także przyjęta przez szefa Sztabu Generalnego WP generała broni Mieczysława Gocuła. W kolejnych dniach Amerykanie będą w Centrum Operacji Powietrznych, 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego i 33. Bazie Lotnictwa Transportowego. Zostaną zapoznani z zadaniami jednostek, ich strukturą oraz sprzętem.

Generałowi Kowalskiemu podlegają około 23 tysiące żołnierzy w sześciu skrzydłach wojsk strategicznych, wyposażonych w międzykontynentalne wielogłowicowe rakiety balistyczne Minuteman III, bombowce B-52 i B-2. 56-letni dowódca odpowiada za ich szkolenie, organizację i utrzymanie gotowości operacyjnej.
Wcześniej James Kowalski był pilotem i instruktorem załóg samolotów E-3, B-1B i B-52D/H/G. Dowodził eskadrą, grupą i skrzydłem bombowców. W misjach bojowych nad Irakiem w 2003 roku, jako dowódca 405. Skrzydła Lotnictwa Ekspedycyjnego – łączącego eskadry bombowców B-1B, latających radarów E-3 i cystern KC-135 – spędził w powietrzu 127 godzin Jego życiowy nalot to ponad 4500 godzin.

gen. Kowalski

Autor: ppłk Artur Goławski
Zdięcia: Wojciech Marzec

Źródło: sp.mil.pl