Synchronizator wz. JS-2

Synchronizator wz. JS-2 był używany w samolotach PZL P.11 i PZL-23 Karaś.

Synchronizator (przyrząd uzgadniający) JS został opracowany i opatentowany przez inż. Jana Szala w 1934 roku. Zaletą tego modelu było działanie tylko w momencie naciśnięcia spustu przez pilota, a nie przez cały czas pracy silnika co zwiększało jego żywotność. Dodatkowo dostosowany był on także do używania śmigieł trójłopatowych dopiero wchodzących do użycia. Urządzenie to produkowały stworzone przez jego twórce zakłady mechaniczne Motolux. Przyrządy uzgadniające miały na celu uniemożliwienie oddania strzału w sytuacji w której łopata śmigła samolotu znajdowała się przed lufą.

Przyrząd uzgadniający wz. JS-2 był przystosowany początkowo do silników Mercury i montowany w samolotach P.11 dla synchronizacji dwóch kadłubowych km pilota wz. 33 lub też po przeróbkach urządzenia spustowego km Vickers wz. E. Urządzenie to dostosowano też do silników Pegasus montowanych w maszynach PZL-23 Karaś. Potocznie synchronizatory JS-2 określano często – od nazwy producenta – jako „Motolux”.

Samoloty wykorzystujące synchronizator wz. JS-2

  • PZL-23 Karaś

 

Bibliografia
Morgała A., Inżynier Jan Szal. Genialny konstruktor i wynalazca, [w:] „Lotnictwo z Szachownicą”, nr 22 (2/2007), s. 28-31.
Popiel A., Uzbrojenie lotnictwa polskiego 1918-1939, Warszawa 1991.

Wojciech Sługocki

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii