Jest decyzja FAA w sprawie baterii dla samolotu Boeing 787 Dreamliner

US Federal Aviation Administration zaakceptowała 19 kwietnia 2013 roku ulepszenia systemu baterii pokładowych dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Decyzja ta umożliwia dalsze działania dla firmy Boeing i jej odbiorców z linii lotniczych (w tym PLL LOT) mające na celu wdrożenie poprawionego systemu do wyprodukowanych już maszyn.

Co ważne, podjęte w piątek decyzje przez FAA nie oznaczają jednak powrotu wszystkich Dreamlinerów w powietrze. Dotyczą one bowiem tylko terenu USA – w przypadku maszyn używanych poza granicami tego kraju ostateczna decyzja należy do miejscowych organów decyzyjnych. Z pewnością jednak akceptacja FAA znacznie przybliżyła powrót samolotów Boeing 787 do służby.

Przekonstruowanie i testy nowych akumulatorów trwały od stycznia 2013 roku. Na pewno na tempo prac wpływał fakt, że o problemach z bateriami w najnowszym projekcie Boeinga szeroko informowały media. Pisaliśmy o tym 8 stycznia, 16 stycznia, 17 stycznia i 21 stycznia.  Boeing wysłał już bowiem odpowiednie zespoły techników oraz wymagany sprzęt celem dokonania modyfikacji w wyprodukowanych samolotach. Oczywiście wszystkie aktualnie produkowane maszyny Boeing 787 Dreamliner także zostaną odpowiednio zmodyfikowane.

Choroby wieku dziecięcego są rzecz jasna typowe dla wszystkich nowych urządzeń technicznych – zwłaszcza tak skomplikowanych jak samoloty czy inne pojazdy. Wypada przy tym się cieszyć, że w związku ze spektakularnymi problemami Dreamlinera nikt nie ucierpiał i mieć nadzieję, że awarie baterii wyczerpały limit „schorzeń” tych maszyn.

Źródło: Boeing

Zdjęcie: PLL LOT