Boeing 787 Dreamliner należący do PLL LOT uziemiony w Chicago

W związku z awariami baterii litowo-jonowych układu elektrycznego samolotów Boeing 787 Dreamliner, które wywołały pożar na pokładzie samolotu należącego do Japan Airlines w Bostonie oraz awaryjne lądowanie maszyny należącej do All Nippon Airways w Japonii, amerykańska Federalna Administracja Lotnicza USA (FAA) zdecydowała się na zalecenie uziemienia wszystkich samolotów 787. Także PLL LOT wstrzymał loty swych maszyn, w tym jednej z nich w Chicago. Właśnie wczoraj odbył się inauguracyjny lot Dreamlinera do Ameryki.

Poniżej komunikat LOTu:

Dziś w nocy czasu polskiego FAA (Federalna Administracja Lotnicza USA) zaleciła uziemienie wszystkich samolotów Boeing 787 Dreamliner.

Ponieważ wyprzedzając zalecenia producenta i FAA, również te nieobligatoryjne, profilaktycznie przeprowadziliśmy przegląd wszystkich systemów obu Boeingów 787 przed rejsem inauguracyjnym do Chicago.

Jesteśmy pewni niezawodności egzemplarzy, które latają w PLL LOT, ale podobnie jak FAA wolimy dmuchać na zimne i również postanowiliśmy wstrzymać operacje zaplanowane tymi samolotami. Dlatego rejs powrotny z Chicago został odwołany. Wszystkich pasażerów przepraszamy za niedogodności. Pamiętajcie, że Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejszym priorytetem. Bardzo dziękujemy za zrozumienie i zapewniamy, że wspólnie z Boeingiem pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem 787 do regularnej służby.

Źródło: PLL LOT

Zdjęcie: Boeing