AIM-132 ASRAAM

AIM-132 ASRAAM to pocisk krótkiego zasięgu opracowany dla Wielkiej Brytanii i wprowadzony w miejsce AIM-9 Sidewinder.

ASRAAM to skrót od Advanced Short Range Air-to-Air Missile. W siłach Wielkiej Brytanii pocisk używany jest od 2002 roku do wywalczania przewagi powietrznej w warunkach walki na krótkich odległościach podczas których nawiązany został kontakt wzrokowy z przeciwnikiem. Pocisk jest również używany w Australijskich Siłach Powietrznych na samolotach F/A-18 Hornet od sierpnia 2004 roku. Głównymi zaletami pocisków ASRAAM ma być zdolność do szybkiej i gwałtownej reakcji oraz zdolność zaatakowania celu pomimo wykonywania przez niego nawet najbardziej gwałtownych manewrów obronnych. Pocisk jest w stanie przyjmować informacje o celu od systemów pokładowych w tym od nowoczesnych celowników nahełmowych. Poza tym może operować niezależnie dzięki systemowi IR, który pozwala na wyszukanie i śledzenie celu. System namierzania podczerwonego ma być bardzo dokładnym, a bardzo wysoka prędkość pocisku ma ułatwiać przechwycenie celu. Do tej pory nastąpiła pełna integracją z samolotami Typhoon, Tornado, F/A-18.
Trwają prace nad integracją z samolotami F-35. Pocisk charakteryzuje się natychmiastową reakcją na użycie przycisku uwolnienia uzbrojenia. Cel nie musi znajdować się bezpośrednio przed samolotem. Producent zachwala swój produkt jako dobrze zabezpieczony przed przeciwśrodkami. AIM-132 ASRAAM wyposażony jest w głowice burzącą/odłamkową. Zapalnik zderzeniowy i laserowy czujnik zbliżeniowy pozwalają na skuteczne zaatakowanie nawet małych celów. Wewnętrzne czujniki to m.in. żyroskop i przyspieszeniomierz.

Podstawowe dane:
masa-88kg
długość-2,9m
średnica-0,166m

Źródło: mbda-system.com
Zdjęcia: mbda-systems.com

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii