Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon powstał jako wynik zapotrzebowania Niemiec, Włoch, Hiszpanii, i Wielkiej Brytanii na wielozadaniowy myśliwiec.

Konsorcjum powstało w 1994 roku i poza państwami założycielskimi myśliwiec sprzedano również do Austrii i Arabii Saudyjskiej. Układ samolotu typu kaczka jest niestabilny przy prędkościach poddźwiękowych, ale dzięki temu uzyskano wyśmienitą zwrotność zarówno przy prędkościach pod jak i naddźwiękowych. Samolot posiada również właściwości STOL Short take-off and landing, czyli potrafi wystartować i wylądować na krótkim odcinku, poza tym może wylegitymować się dobrym przyspieszeniem i obniżonym oporem aerodynamicznym. W konstrukcji samolotu dążono do uzyskania jak najmniejszej wykrywalności zarówno wzrokowej jak i radarowej. Konstrukcja wykonana jest w znacznym procencie z Carbon Fibre Composites – kompozytów włókna węglowego, lekkich stopów aluminium, tytanu i specjalnego plastiku wzmacnianego szkłem. By zniwelować niestabilność podczas prędkości poddźwiękowych zastosowano rozbudowany system komputerowy który wyręcza pilota w utrzymywaniu stabilności samolotu. Po przekroczeniu prędkości dźwięku samolot sam się stabilizuje i w wyniku przesunięcia rozkładu sił. Celowo wprowadzona do układu niestabilność podniosła również siłę nośną samolotu co pomogło m.in. w osiągnięciu dobrych parametrów STOL. Samolot wyposażony jest w dwa silniki EJ200 firmy Eurojet. Samolot posiada aż 13 podwieszeń, więc możliwość konfiguracji przenoszonego ładunku jest olbrzymia. Poza uzbrojeniem podwieszanym Eurofighter Typhoon wyposażony jest w działko BK-27.

Dane:

Rozpiętość skrzydeł: 10.95 m (35 ft 11 in)
Długość: 15.96 m (52 ft 4 in)
Wysokość: 5.28 m (17 ft 4 in)
Powierzchnia: 50.0 m2 (538 ft2)
Masa na pusto: 11,000 kg (24,250 lb)
Maksymalna startowa: > 23,500 kg (51,809 lb)
Udźwig: > 7,500 kg (16,535 lb)

Jednostki wyposażone w samoloty Eurofighter:

RAF United Kingdom
3 Squadron
11 Squadron
17 Squadron
29 Sqaudron
RAF Coningsby
Falkland Islands No. 1435 Flight
Mount Pleasant
Luftwaffe – Germany
Fighter Wing JG 74
Neuburg/Donau
Operational Conversion Wing JG 73
Laage
Fighter Bomber Wing 31 Boelcke
Nörvenich
Luftstreitkräfte – Austria
Überwachungsgeschwader
Zeltweg
Aeronautica Militare – Italy
Eurofighter na Aero India. Źródło: Eurofighter
4th Wing IX Gruppo (air defence)
20 Gruppo (operational conversion unit)
Grosseto
36th Wing
Gioia del Colle
Ejército del Aire – Spain
111 and 112 Operational Squadrons
113 Squadron, OCU Tactical pilot training and evaluation
Moron Ala 11
Royal Saudi Air Force – Kingdom of Saudi Arabia

Źródło: Eurofighter
Zdjęcia: Eurofighter

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii