Kategorie
News Polska

2. SLT: RARÓG-16 wystartował

efek1

2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego zaczęło dziś swoje największe ćwiczenia podczas którego ćwiczone będą sytuacje w działaniu kryzysowym z udziałem F-16. RARÓG-16 wystartował.
Ponad czterystu żołnierzy, około dziesięciu wielozadaniowych myśliwców F-16, dwie „casy” oraz podgrywające przeciwnika statki powietrzne z innych baz lotniczych, chemicy oraz przeciwlotnicy sprawdzą swoją gotowość do służby po za granicami kraju. Piloci 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach przećwiczą różne scenariusze działań w powietrzu.

Raróg-16 to największe ćwiczenie taktyczne z wojskami, które w tym roku organizuje 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. W trakcie ćwiczeń zostanie sprawdzona gotowość wydzielonego komponentu powietrznego w ramach sojuszniczych zobowiązań, Kierownikiem ćwiczenia jest generał brygady pilot Dariusz Malinowski.

Żołnierze z 31. Bazy lotniczej wraz z wydzielonym zespołem Dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic, przeciwlotniczy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz chemicy z 6 batalionu chemicznego wraz z łącznościowcami z 6 batalionu dowodzenia to zespół, który sprawdzi elementy współdziałania podczas działań kryzysowych na terenie państwa gospodarza w trakcie realizacji sojuszniczych zobowiązań.

Lotników zabezpieczą przeciwlotnicze zestawy OSA, a o działanie przeciw Broni Masowego Rażenia zadbają chemicy wyposażeni w instalacje rozlewcze do dezaktywacji trujących środków.

Ćwiczenia trwają 24 godziny na dobę przez pięć dni. Scenariusz zakłada destabilizację w jednym z krajów sojuszniczych. Realizując swoje zobowiązania Polska wysyła komponent powietrzny na teren państwa gospodarza jako wkład narodowy do wspólnego działania koalicji. Jastrzębie wraz z personelem naziemnym, logistyką, oraz dowództwem sprawdzą swoje działanie na wypadek kryzysu. To ważne by wszyscy potrafili zgrać swoje współdziałanie by osiągnąć zamierzony efekt, którym jest działanie na terytorium innego państwa – powiedział Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gem. Bryg. Pil. Dariusz Malinowski.

Piloci przeciwniczą różne misje lotnicze podczas których będą symulować walki z przeciwnikiem powietrznym, niszczenie celów naziemnych czy przechwycenie celów w powietrzu. Załogi samolotów F-16 wykonają ogółem około 40 godzin nalotu wykonując swoje zadania w dzień i nocy nad terytorium całej Polski.

Rolę przeciwników powietrznych pełnić będą statki powietrzne z innych baz lotniczych, a jeden z transportowych C-295 wcieli się w rolę naruszyciela, którego F-16 zmuszą do lądowania. Obie „casy” przejdą ponadto certyfikację do wykonywania zadań transportowych w ramach Sił Odpowiedzi NATO.

Od poniedziałku do piątku 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego oprócz swoich codziennych zadań, zrealizują bogaty scenariusz ćwiczenia, a jego uczestnicy będą realizowali swoje zamierzenia. Wypowiadane podczas każdego dyżuru bojowego w Siłach Powietrznych hasło „Siły Powietrzne na straży granic Rzeczypospolitej Polskiej” nabierają innego znaczenia bowiem nie od dziś polscy piloci chronią nie tylko swojego terytorium, a ćwiczenie RARÓG-16 pozwoli na wymianę wzajemnych doświadczeń, które pozwolą przygotować powietrzny komponent do działań w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: 2. SLT
Autor: 2. SLT
Zdjęcie: 2. SLT

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska