Kategorie
News Polska

BLMW: Akcja ratownicza na Bałtyku

04a

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła dzisiaj (poniedziałek, 25 kwietnia) pomocy pracownikowi platformy wydobywczej na Bałtyku. Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i pod opieką ratownika bezpiecznie przetransportowany na ląd.
O godzinie 9.15 załoga śmigłowca W-3RM otrzymała informację, że jeden z pracowników platformy wydobywczej na Bałtyku traci przytomność i wymaga transportu na ląd. Po 13 minutach od otrzymania sygnału z lotniska w Darłowie wystartowała Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka. Lot w kierunku platformy położonej około 100 kilometrów na północny-wschód od Darłowa trwał kolejne 47 minut. O godzinie 10.17 mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca, którego załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu. 37 minut później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie chory, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
• kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi);
• kpt. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot);
• bsmt Rafał Cylka (ratownik);
• st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R. System SAR (ang. Search and Rescue) wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 588 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 311 osobom.

Źródło: BLMW
Autor: BLMW
Zdjęcie: BLMW

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska