Burbridge Bransome

Bransome Arthur Burbridge (1921), brytyjski nocny pilot myśliwski, Wing Commander Royal Air Force.

Bransome Burbridge urodził się 4 lutego 1921 roku w południowym Londynie. W przyszłości miał się stać czołowym alianckim nocnym pilotem myśliwskim.

Do RAF wstąpił w 1940 roku – wcześniej pracował w branży ubezpieczeniowej. Po odbyciu szkolenia otrzymał przydział do 85. Dywizjonu Myśliwskiego. Początkowo latał na znajdujących się na składzie dywizjonu samolotach Douglas A 20 Havoc. Po odbyciu całej tury lotów, w której odnotował jedno zestrzelenie, przeniesiony został do 62. Operational Training Unit w Ouston. Kiedy odpoczynek zakończył się, Burbridge służył kolejno w dywizjonach: 141. i 157., by powrócić do swego macierzystego 85. Dywizjonu. W lipcu 1943 r. był już Flight Lieutnantem i rozpoczął loty na De Havillandzie Mosquito. Jego nawigatorem został Bill Skelton, również Flight Lieutnant.

Bransome wraz z Skeltonem operowali początkowo przeciwko niemieckim myśliwcom Focke Wulf FW 190, zapędzających się w nocnych rajdach nad Anglię. Następnie, latali w eskorcie ciężkich bombowców Bomber Command dokonujących bombardowań III Rzeszy. 23 Lutego 1944 r. Bransome Burbridge odniósł swe pierwsze zwycięstwo na Mosquito – strącił Messerschmitta Me 410. Trzy miesiące później osiągnął status asa, zestrzeliwując piątą nieprzyjacielską maszynę, Me 410 w wersji rozpoznawczej. Jego konto szybko rosło; oprócz niemieckich myśliwców nocnych, strącał bombowce oraz latające bomby V-1 (w sumie odnotował trzy). Znaczący sukces odniósł w nocy z 4 na 5 listopada 1944 r., kiedy to zestrzelił jednego Bf 110 i trzy Ju 88, zużywając przy tym ledwie dwieście sztuk amunicji. 26 Grudnia jego konto powiększyło się do 21. zwycięstw, czyniąc go, razem z jego nawigatorem/operatorem radaru, Skeltonem jednym ze skuteczniejszych nocnych pilotów myśliwskich aliantów. Za swoje sukcesy odznaczony został Distinguished Flying Cross, a następnie Distinguished Flying Cross and Bar oraz Distinguished Service Order. Już po wojnie, w lipcu otrzymał awans na Squadron Leadera.

Po wojnie studiował teologię w Oksfordzie, został pastorem. W 2013 roku świat obiegła wiadomość, że walczy z chorobą Alzheimera, a jego wojenne pamiątki wystawiono na licytację celem walki z tą straszną chorobą.

Jednostki, w których służył Bransome Burbridge:

Bibliografia:
Andrew Thomas, Mosquito Aces of World War 2, Oxford 2005.
Strona internetowa: http://www.telegraph.co.uk/health/elderhealth/9894728/Family-of-RAFs-finest-who-shot-V1-rockets-out-the-sky-forced-to-sell-medals-to-pay-for-care-home.html , stan na 30.05.2013 r.

 

Michał Różyński

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii