Amunicja do działka GAU-8/A 30mm – ATK

 

Działko 30mm GAU-8/A to podstawowe uzbrojenie maszyn wsparcia A-10 Thunderbolt II. Producentami amunicji do tego typu broni są firmy ATK i GDOTS.

Działko GAU-8/A zdolne jest do wystrzelenia od 2100 do 4200 pocisków na minutę. Podstawowym rodzajem amunicji jest pocisk przeciwpancerny- zapalający  (Armor-Piercing Incendiary API) PGU-14B. Wysoka energia kinetyczna tego pocisku pozwala na odpowiedni stopień penetracji połączony z efektem niszczącym po fragmentacji i uzupełniany efektem zapalającym. Drugim bojowym typem amunicji jest wersja High-Explosive Incendiary (HEI), PGU-13/B pozwalająca na niszczenie celów lekkich. Dodatkową zaletą tych pocisków jest możliwość skutecznego zapalania celów zawierających substancje łatwopalne dzięki utrzymującemu się na długim dystansie efektowi zapalającemu. Ostatnim elementem systemu amunicji są naboje ćwiczebne PGU-18A/B. Pomimo tego, że są one przeznaczone do szkolenia okazały się skuteczna do niszczenia lekko opancerzonych celów.

Źródło: ATK

Zdjęcia: ATK

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii