Zasobnik GPU-5/A

GPU-5/A to zasobnik przenoszący działko 30mm systemu Gatlinga.

Producentem systemu jest firma General Dynamics Armament and Technical Products. Mieści on działko GAU-13/A będące konstrukcją pochodzącą od GAU-8/A.

Zasobnik GAU-5/A to jedyny zasobnik z działkiem 30mm na świecie zdolny do strzelania amunicją standardowo używaną przez maszyny Thunderbolt II. Jej wyjątkowość polega na tym, iż posiada ona do 4 razy większą energię kinetyczną i dwa razy większy zasięg w porównaniu z tradycyjnymi pociskami 20mm lub Aden 30mm.

Zasobnik może być instalowany na punktach podskrzydłowych lub podkadłubowych różnych samolotów. System został przetestowany na samolotach A-4, A-7, F-4, F-5, F-15, F-16. Może on być zainstalowany na standardowych 30 calowych zaczepach w mniej niż 10 minut.

Działko zasilane jest amunicją poprzez system beztaśmowy w układzie linearnym i zawiera dwie warstwy amunicji otaczające działko co pozwala na zaoszczędzenie miejsca i masy. Każdy zasobnik zawiera dostateczny zapas amunicji na dwie dwu-sekundowe salwy przy 2400 pocisków na minutę. Z oczywistych względów system posiada odpowiednie zabezpieczania przed negatywnymi skutkami odrzutu.

Podstawowe dane:

 

Źródło: ATK

Zdjęcie: ATK

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii