APKWS – Advanced precision kill weapon system® (WGU-59/B)

APKWS – Advanced precision kill weapon system wypełnia lukę pomiędzy niekierowanymi rakietami małej średnicy, a pociskami kierowanymi, przeciwpancernymi.

Środkowa sekcja naprowadzania i kontroli podłączana jest do istniejących systemów 2,75 cala (70mm) na zasadzie plug-and-play. Całość jest kompatybilna z silnikami, głowicami bojowymi i wyrzutnikami co pozwala na zmianę uzbrojenia nieprecyzyjnego i stosunkowo mało efektywnego w ograniczonych konfliktach, na broń wysokiej precyzji pozwalająca na organicznie do minimum przypadkowych ofiar.

System ten może być kupiony jako gotowe całościowe  rozwiązanie lub też zainstalowany w bazie czy nawet na polu walki.. Platforma przenosząca nie musi być w żaden sposób modyfikowana, a załoga wymaga jedynie podstawowego przeszkolenia by móc skutecznie posługiwać się tym rodzajem broni.

APKWS był też testowany na maszynach Hawker Beechcraft AT-6C, a obecnie jest z powodzeniem wykorzystywany w Afganistanie. Pociski mogą niszczyć cele miękkie lub lekko opancerzone. Podczas jednej z ostatnich prób pocisk z głowicą M282 przebił mur złożony z 3 cegieł co potwierdza jego możliwość do penetrowania nawet dosyć mocnych celów z bliskich odległości.

Co ważne koszt APKWS to około 1/3 ceny używanych obecnie pocisków kierowanych laserem, a dodatkowo waży on 1/3 takiego pocisku co przekłada się na możliwość zabrania większej ich liczby na jedną misję. System nie wymaga również zmian w Operational Flight Program (OFP). Głowica z Distributed Aperture Semi-Active Laser Seeker –DASALS zapewnia szerokie pole widzenia pozwalające na zaatakowanie dużej liczby celów. Duży zasięg oraz wspomniana już głowica pozwalają na atakowanie celów stałych jak i ruchomych. Umieszczenie kluczowych elementów środkowej sekcji zabezpiecza je przed negatywnym wpływem środowiska.

Podobne produkty oferuje Ferranti Technologies , ATK , Raytheon EIA.

Źródło: BAE Systems

Zdjcia: BAE Systems

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii