CARABAS – system dozoru powietrznego

CARABAS to system przeznaczony do lokalizowania sił przeciwnika co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku konfliktów asymetrycznych.

CARABAS pozwala na śledzenie obiektów schowanych za gęstym listowiem, przeprowadzanie misji dozoru na dużych obszarach oraz automatyczne wykrywanie celów. System oparty jest na Synthetic Aperture Radar (SAR) korzystającego z zakresu VHF. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie położenia i liczebności sił przeciwnika niezależnie od warunków pogodowych, pory dnia oraz faktu maskowania. Dzięki wykorzystaniu zakresu 20-90 MHz fale przenikają przez obiekty maskujące bez odbicia. System jest w stanie wykrywać obiekty o wielkości większej niż 1metr, a lokalizacja celu jest określana z dokładnością do 1 metra. Technologia oferowana przez Saaba jest możliwa do instalacji a wielu typach samolotów. Firma oferuje również wersję strategiczna systemu przeznaczoną do instalacji na maszynach latających na wysokich pułapach lub aparatach bezzałogowych. CARABAS wykorzystuje tzw. Coherent Change Detection. Jeśli do lasu wjedzie nowy obiekt i zostanie on zamaskowany system porówna stare obraz z nowym i automatycznie wskaże zmiany. System jest w stanie wykryć nawet okablowanie sugerujące przebywanie w rejonie jednostek przeciwnika. W konfiguracji UAV system wspiera jednostki na poziomie batalionu, a nosiciel jest obsługiwany przez żołnierzy wojsk lądowych.

WERSJA TAKTYCZNA WERSJA STRATEGICZNA
Operating altitudeStand-off range

Swath width

Ground speed

Surveillance capacity

Electrical antenna length

Weight antenna pair

Volume radar ex. antennas

Weight radar ex. antennas

Power consumption

Signa processing

Ground link requirement

1 – 5 km3 -15 km

1- 5 km

≥ 25 m/s

typ. 4.5 km2/min

≥ 1.5 m

≥ 5 kg

≥ 4 L

≥ 3 kg

≥ 100 W

On ground

typ. 1 Mbit/s

10 -15 km20 – 50 km

2 – 30 km

150 – 300 m/s

typ. 250 km2/min

≤4m

≤ 60 kg

≤ 200 L

≤ 200 kg

≤ 10 kW

Onboard

≈ 10 kbit/s

Źródło: Saab

Zdjęcia: Saab

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii