Kategorie
News Świat

Siły specjalne Niemiec zamawiają EC645 T2

Eurocopter poinformował o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Niemiec na dostawę 15 maszyn EC645 T2. Śmigłowce będą używane przez Kommando Spezialkräfte (KSK) i niemieckie Siły Specjalne. Tym samy Niemcy dołączają do użytkowników najlepszej maszyny z rodziny śmigłowców EC145.

Wartość umowy to 145 milionów dolarów. Poza samymi maszynami kontrakt obejmuje specjalistyczne wyposażenie niezbędne KSK do wykonywania misji. Dostawy mają zacząć się pod koniec roku 2015 i potrwać do połowy roku 2017.

EC645 T2 LUH wyposażony jest w nowoczesną cyfrową awionikę, z możliwością lotów w nocy oraz w 4 osiowego autopilota. Systemy komunikacyjne umożliwiają operowanie w strukturach NATO, a duże boczne drzw o raz podwójne drzwi z tyłu pozwalają na łatwy dostęp operatorom Sił Specjalnych. Wyposażenie niestandardowe to niezbędne zaczepy, haki oraz systemy lin do desantowania. W celu zabezpieczenia załogi na pokładzie EC645 zainstalowane będą systemy samoobrony oraz ochrona balistyczna.

Za napęd śmigłowców odpowiadają dwa silniki Turbomeca Arriel 2E wyposażone w system FADEC. Maszyny tego typu mogą być transportowane przy pomocy samolotów A400M.

uh-72a_lakota

Źródło: Eurocopter

Zdjęcie: Eurocopter/Jerome Deulin

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat