Akcja Serce na polskim niebie

Od godz. 3.39 do godz. 12.36 9 lipca 2013 roku lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonali w trybie pilnym specjalny lot na Akcję Serce.

Ten ważny lot oznaczony statusem HOSPITAL FLIGHT wykonała tym razem CASA C-295M pilotowana przez doświadczoną załogę: kapitan pilot Jan Romanek – dowódca, porucznik pilot Krzysztof Kowalczuk, chorąży Andrzej Kwiecień i chorąży Mariusz Dudek.
Na pokładzie samolotu znajdowali się transplantolodzy z Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, którzy w pierwszym etapie misji pobrali w Warszawie narządy do przeszczepu, podczas gdy piloci odtwarzali gotowość do lotu powrotnego na warszawskim Okęciu, a następnie odpowiednio zabezpieczone przetransportowali do krakowskiego szpitala, gdzie odbędzie się transplantacja.

Koordynator transplantacyjny szpitala pani Irena Milaniak, która poprzez Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego w Warszawie złożyła zapotrzebowanie na lotniczy transport docenia wsparcie Sił Powietrznych: „My już 3 raz w tym roku prosimy o pomoc wojskowych. Robimy to w sytuacjach pilnych, najtrudniejszych. Ze względów finansowych nie korzystamy z innego transportu lotniczego”.
Kapitan pilot Jan Romanek pamięta początki współpracy wojskowego lotnictwa ze szpitalami, którą obecnie nazywamy krótko: Akcja Serce. Wykonywał je jeszcze na samolotach An-26, wycofanych z eksploatacji i zastąpionych przez CASY . Jak sam mówi tych specjalnych lotów ratujących życie ma z pewnością ponad 20 na swoim koncie. Młodsi koledzy z załogi wykonywali Akcję Serce już kilka lub kilkanaście razy.

Akcja Serce

Źródło: sp.mil.pl

Autor: mjr pil. Jakub Block/DSP
Zdjęcie: Mirosław Cyryl Wójtowicz/Klub SP