Wymiana oficerów Sił Powietrznych polskich i amerykańskich

W czerwcu dojdzie do pierwszej wymiany oficerów Sił Powietrznych polskich i amerykańskich.
Odbędzie się ona na podstawie „Memorandum o Porozumieniu Między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i Ministrem Obrony Narodowej RP w Sprawie Wymiany Personelu Wojskowego”. Dokument podpisali równo rok temu dowódcy SP i USAF, generał broni pilot Lecha Majewski i generał Norton A. Schwartz.

Kandydaci do wymiany zostali zgłoszeni w 2012 roku i zaakceptowani przez przyszłych przełożonych. Kapitanowie pochodzący z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego (dwaj dowódcy klucza – Marian Kłosiński i Rafał Zawadka) i 33 Bazy Lotnictwa Transportowego (starszy inżynier – Hubert Stadnik), obejmą stanowiska specjalistów w logistyce oraz obsłudze samolotów. Trafią na dwuletnie kadencje do baz lotniczych w Arizonie i Karolinie Północnej. Wrócą ze Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2015 roku. Natomiast Amerykanie będą służyć na podobnych posadach w bazach w Krzesinach i Powidzu. I też przyjadą do nas w tym roku.
„Wykonywanie obowiązków na naszym sprzęcie, wyprodukowanym w Stanach Zjednoczonych, przez specjalistów amerykańskich zapewni stałą wymianę doświadczeń, przez co wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności naszego personelu. Zaś służba Polaków w jednostkach USAF pozwoli nam szkolić kolejnych oficerów do działań koalicyjnych”, ocenia korzyści płynące z wymiany generał broni pilot Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych.
Na zdjęciach – pożegnania kapitanów z dotychczasowymi przełożonymi i kolegami w Krzesinach i Powidzu.

Źródło / Autor: sp.mil.pl / Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: kpt. Włodzimierz Baran, Robert Najder