Próba silników pierwszego samolotu A350 XWB

Silniki Rolls-Royce Trent XWB zostały uruchomione po raz pierwszy w samolocie A350 XWB oznaczonym numerem MSN1, po włączeniu pomocniczej jednostki mocy -APU. Próba odbyła się w ramach przygotowania samolotu do dziewiczego lotu.

W połączeniu z lekką konstrukcją A350 XWB oraz zaawansowaną aerodynamiką, te najnowszej generacji silniki o wyjątkowo niskim zużyciu paliwa pozwalają na redukcję zużycia paliwa o 25 procent w porównaniu z silnikami poprzedniej generacji stosowanym w eksploatowanych obecnie samolotach dalekodystansowych.

A350 XWB jest najnowszym, średniej wielkości dalekodystansowym samolotem w linii produktów Airbusa, obejmującym trzy wersje i oferującym od 270 do 350 miejsc na pokładzie w typowym układzie trzyklasowym. Nowa rodzina samolotów pozwoli na postęp w zakresie wydajności w porównaniu z obecnie użytkowanymi maszynami tej wielkości, będzie zużywać o 25 procent mniej paliwa i emitować odpowiednio mniej emisji CO2. Montaż pierwszego A350XWB, który wzbije się w powietrze, jest zakończone. Szeroko-zakrojony program testów w powietrzu rozpocznie się w połowie 2013 r. Samolot wejdzie do użytku w 2014 r.

A350 XWB

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus