Kategorie
Jednostki lotnicze

Jagdgeschwader 1 „Oesau”

Jagdgeschwader 1 „Oesau”

Data powstania 30.11.1939
Data rozwiązania/końca działań 07.05.1945 – jednostka poddała się wojskom brytyjskim
Przydomek „Oesau” na cześć Waltera Oesau niemieckiego asa i dowódcy jednostek myśliwskich
Udział w II wojnie światowej – na początku wojny istniał tylko Geschwaderstab zlokalizowany w Jever
– jednostka wzięła udział w ataku na Danię i Norwegię
– w późniejszym czasie brała udział w pierwszej fazie ataku na Francję
– wrzesień 1941 – powracający z Rosji I./JG 3 zostaje przemianowany na II./JG 1
– jednostka jako jedna z pierwszych otrzymuje samoloty Focke Wulf Fw 190
– koniec roku 1941 – sformowanie III./JG 1 z różnorakich uzupełniających Staffeln
– wiosna 1942 – sformowanie IV./JG 1
– 1942 ukompletowany Geschwader operuje w rejonie Danii, Holandii i północnych Niemiec
– II. Gruppe bierze udział w operacji przejścia niemieckich okrętów na wody macierzyste
– 1943 – reorganizacji polegająca na przekazaniu I i III Gruppe na rzecz formującego się JG 11. IV Gruppe zostaje przemianowana na I Gruppe, jednocześnie w Holandii powstaje nowa III Gruppe
– JG 1 przyjmuje główny ciężar walki z nalotami dziennymi w północnych Niemczech
– początek roku 1944 – przeniesienie w rejon północnej Westfalii Stab., I. i II. Gruppe. III. Gruppe pozostaje w Holandii i walczy na wysokich pułapach
– po śmierci Waltera Oesau jednostka otrzymuje jego nazwisko
– po rozpoczęciu inwazji JG 1 zostaje skierowany na tamten odcinek wspierany przez 7./JG 51 i 9./JG 77 które później zostaną włączone w struktury JG 1
– w sierpniu 1944 jednostka zostaje wycofana celem uzupełnienia strat i odbudowy
– listopad 1944 – ponowne wejście do zadań związanych z obroną nieba nad Rzeszą
– jednostka zostaje przerzucona na wschód
– jednostka bierze udział w ofensywie w Ardenach
– koniec kwietnia – rozwiązanie III. Gruppe
– pod koniec wojny I. I II. Gruppe zostają przezbrojone na maszyny Heinkel He 162
– kapitulacja nastąpiła w rejonie Schleswig-Holstein
Dowódcy 12.11.1939 – 05.01.1942 Obslt. Carl Schumacher
06.01.1942 – 27.08.1942 Maj. Erich von Selle
31.08.1942 – 31.03.1943 Obslt. Dr. Erich Mix
01.04.1943 – 08.10.1943 Obslt. Hans Phillip
10.10.1943 – 10.11.1943 Maj. Hermann Graf
12.11.1943 – 11.05.1944 Obst. Wlater Oesau
12.05.1944 – 20.05.1944 p.o. Maj. Heinz Bär
20.05.1944 – 05.05.1945 Obslt. Herbert Ihlefeld
Sławni piloci -Heinz Knoke – 400 misji, 33 zestrzelenia z czego 19 to czterosilnikowce
-Hans Phillip – ponad 500 lotów bojowych, 206 zestrzeleń
-Walter Oesau – łącznie 125 zwycięstw
-Heinz Bär – patrz biogram w milipedii
-Herbert Ihlefed –  ponad 1000 lotów bojowych i w sumie 130 zestrzeleń
Używane samoloty Messerschmitt Bf 109, Focke Wulf Fw 190, Heinkel He 162

 

Bibliografia:

W. Dierich, Die Verbände der Luftwaffe 1935-1945, Stuttgart 1976.
M. Murawski, JG 1 „Oesau” 1939-1943, Lublin 2003.
M. Murawski, JG 1 „Oesau” 1944-1945, Lublin 2002.

Krzysztof Kuska

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii