32. Baza Lotnictwa Taktycznego gości lotników z USA

Na dwutygodniowe ćwiczenia do naszego kraju przybył pododdział rotacyjny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Prawie 150 lotników oraz 6 samolotów F-16 przebywać będzie do 26 maja w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Komponent wystawiła 176. eskadra lotnictwa taktycznego z USAF Air National Guard z bazy Truax w Madison (stan Wisconsin). Techników i sprzęt przywiozły 9 maja transportowce C-17, zaś myśliwce przyleciały do Łasku 11 maja – bezpośrednio z USA.

„Podczas tej rotacji zamierzamy zgrywać załogi oraz personel naziemny w działaniach koalicyjnych. Z Amerykanami trenować będą piloci naszych F-16 z baz w Łasku i Krzesinach oraz piloci Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina i MiG-29 z 22 i 23. Baz Lotnictwa Taktycznego z Malborka i Mińska Mazowieckiego. Wspólne zajęcia przysłużą się podnoszeniu ich umiejętności teoretycznych, praktycznych i językowych”, ocenia generał broni pilot Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych. Generał podkreśla, że wykonywanie intensywnych lotów nad Polską przez sojuszników stanowi również okazję do doskonalenia umiejętności żołnierzy zajmujących się dowodzeniem i planowaniem misji lotniczych, zabezpieczeniem meteorologicznym oraz nawigacyjnym, a także logistyką. „Wnioski zdobyte dzięki codziennej współpracy z Amerykanami wykorzystamy w przygotowaniu naszych pododdziałów lotniczych do zadań wynikających z zobowiązań Polski wobec NATO”, zapowiada dowódca Sił Powietrznych.

Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stanowi wypełnienie postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego „Memorandum of Understanding”, zawartego w 2011 roku. Według ustaleń międzyrządowych komponent rotacyjny ma pojawiać się w Polsce raz na kwartał, na okres od dwóch tygodni do miesiąca. W trakcie pobytu korzysta z naszych poligonów. Amerykanie płacą za wykorzystanie infrastruktury i urządzeń technicznych baz oraz zakwaterowanie i żywienie swoich żołnierzy.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego jest drugim w kraju goszczącym Amerykanów. Pierwszy rotacyjny pododdział lotniczy – samoloty transportowe C-130J Hercules wraz z pilotami i technikami – gościł w Polsce w lutym 2013 roku. Gospodarzem tej rotacji była 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Tekst/Źródło: Ppłk Artur Goławski, http://sp.mil.pl

Zdjęcie: Piotr Łysakowski