Pierwszy Airbus A320 wyposażony w końcówki typu Sharklet dla AirAsia

Przewoźnik AirAsia został pierwszym operatorem nowego samolotu Airbus A320 wyposażonego w końcówki skrzydeł typu Sharklet. Wyposażenie to pozwala zaoszczędzić nieco paliwa – około 3,5% w stosunku do maszyn nie posiadających tego typu ulepszenia. Na tą chwilę Airbus proponuje to rozwiązanie jako opcjonalne dla nowych samolotów, zaś w najnowszej wersji A320neo będzie ono już standardem.

Końcówki typu Sharklet są wykonane z lekkiego kompozytowego materiału, mają długość 2,4 metra, zwiększają właściwości aerodynamiczne samolotu co przekłada się na minimalnie niższe zużycie paliwa.

Tan Sri Tony Fernandes, CEO AirAsia: Jesteśmy bardzo dumni jako pierwszy przewoźnik na świecie, który otrzymał samolot Airbus A320 wyposażony w końcówki typu Sharklet. AirAsia posiada długotrwałe relacje z firmą Airbus. Nasza flota składa się z maszyn A320, dzięki nowym końcówkom skrzydeł zwiększymy możliwości osiągnięcia naszych celów, stania się najbardziej wydajną, innowacyjną niskokosztową linią lotniczą na świecie.

AirAsia to największy klient firmy Airbus w zakresie rodziny samolotów A320. Ostatnio przewoźnik zamówił 100 nowych samolotów, co zwiększyło łączne zamówienie do 475 maszyn – 264 A320neo oraz 211 A320ceo. Ponad 100 samolotów zostało już dostarczonych i operuje z baz w Bangkoku, Kuala Lumpur, Dżakarcie, Manili i Tokio.

A320_Sharklet
Źródło/Zdjęcie: Airbus