AirAsia zamawia 100 samolotów Airbus A320

Poniżej informacja prasowa firmy Airbus w sprawie zamówienia 100 samolotów Airbus A320 przez AirAsia.

AirAsia, największe niskokosztowe linie lotnicze w Azji złożyły nowe zamówienie w Airbusie na kolejne 100 samolotów z rodziny Airbus A320 zwiększając portfel zamówień u tego producenta do 475 odrzutowców. Kontrakt obejmuje zamówienie 64 samolotów A320neo i 36 samolotów A320ceo, które będą eksploatowane w ramach sieci połączeń operatora.

Zamówienie zostało ogłoszone podczas wizyty brytyjskiego premiera Davida Camerona w fabryce Airbusa w Broughton w Wielkiej Brytanii. David Cameron był obecny na podpisaniu umowy przez Tan Sri Tony Fernandesa, szefa AiAsia i Fabrice Bregiera, prezesa i dyrektora generalnego konsorcjum Airbusa.

Kontrakt ugruntowuje pozycję Air Asia jako największego użytkownika rodziny samolotów A320 na świecie. Dotychczas przewoźnik zamówił 475 samolotów wąskokadłubowych w Airbusie, w tym 264 A320neo i 211 A320ceo. Ponad 100 samolotów zostało już dostarczonych liniom i są one eksploatowane z baz w Bangkoku, Kuala Lumpur, Dżakarty, Manilii i Tokio.

A320 AirAsia

Prezes Air Asia Tan Sri Tony Fernandes powiedział podczas podpisywania umowy: „Mamy trzy kopalnie złota w Malezji, Tajlandii i Indonezji. Z drugiej strony Filipiny i Japonia mają ogromny potencjał rozwoju. Nowe zamówienie jest zgodne z naszą strategią rozbudowy istniejącej siatki połączeń i zwiększenia częstotliwości rejsów dzięki czemu AirAsia utrzyma pozycję lidera.”

AirAsia jest przykładem wielkiego sukcesu w branży lotniczej w ostatnich latach”, powiedział Fabrice Brégier, Prezes Airbusa. „Ponowny wybór samolotów A320 stanowi dla nas potwierdzenie niezawodności tego najbardziej nowoczesnego modelu w segmencie samolotów wąskokadłubowych, jego efektywności i niezrównanych parametrów ekonomicznych.”

Flota AirAsia, składająca się wyłącznie z samolotów z rodziny A320, obsługuje obecnie rejsy do 70 miejsc w Azji w ramach siatki połączeń obejmującej 20 krajów azjatyckich. Dodatkowo spółka zależna AirAsia X eksploatuje szerokokadłubowe samoloty A330-300 do obsługi rejsów z Kuala Lumpur do Azji Północnej i Australii.

Źródło/Grafika: Airbus