Singapore Airlines zwiększa zamówienie na samoloty Airbus A380 i Airbus A350 XWB

Poniżej informacja prasowa firmy Airbus.

Linie lotnicze Singapore Airlines (SIA) ogłosiły, że zamówią kolejnych 25 szerokokadłubowych samolotów Airbusa, w tym pięć dwupoziomowych Airbus A380 i 20 samolotów Airbus A350-900. Samoloty będą eksploatowane w ramach sieci połączeń regionalnych i dalekodystansowych, oferując komfort podróżującym a przewoźnikowi – wydajność na rejsach o dużym i średnim współczynniku zapełnienia.

Najnowsze zamówienie będzie trzecim z kolei zamówieniem na samoloty A380, które złożą linie Singapore Airlines i powiększy całkowity portfel zamówień na ten model do 24 sztuk. Przewoźnik, który zainaugurował eksploatację A380 dysponuje już flotą 19 maszyn, obsługujących rejsy z Singapuru do 10 portów w Europie, Stanach Zjednoczonych i regionu Azji i Pacyfiku. W segmencie samolotów średniego/dalekiego zasięgu nowe zamówienie na A350 XWB podwoi stan zamówień na najnowsze modele Airbusa i wyniesie on 40 sztuk. Samoloty A350-900 będą eksploatowane przez linie zarówno na średnich jak i dalekich trasach.

“To pokaźne zamówienie pozwoli nam na dalszy rozwój i jest ono zgodne z naszą polityką użytkowania nowoczesnej floty. Pokazuje, jak istotny jest w sieci naszych połączeń hub w Singapurze oraz podkreśla nasze przekonanie co do rynku przewozów lotniczych, oferującego najwyższej jakości obsługę,” powiedział Goh Choon Phong, szef Singapore Airlines. „Samoloty pozwolą nam na dalszy rozwój sieci połączeń, dzięki czemu pasażerowie będą mieli więcej opcji do wyboru. Ponadto nowe samoloty będą wyposażone w nowej generacji system rozrywki pokładowej i udogodnienia, dzięki czemu pozostaniemy w ścisłej czołówce pod względem innowacyjnych produktów stosowanych na pokładach samolotów.”

Od wejścia do eksploatacji w 2007 r. w barwach linii SIA samolot A380 dołączył do flot 9 światowych przewoźników. W typowej konfiguracji trzyklasowej samolot zabiera na pokład 525 pasażerów, może pokonać trasę 15 700 km bez międzylądowania, oferując przy tym redukcję kosztów i mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Przestronna, cicha kabina i komfortowa podróż sprawiły, że model ten cieszy się popularnością wśród pasażerów, a tym samym współczynnik zapełnienia samolotu jest wysoki na wszystkich trasach. Dotychczas Airbus otrzymał 257 zamówień na A380 od 20 klientów.

Airbus A350 XWB jest najnowszym, średniej wielkości dalekodystansowym samolotem w linii produktów Airbusa, obejmującym trzy wersje i oferującym od 270 do 350 miejsc na pokładzie w typowym układzie trzyklasowym. Nowa rodzina samolotów pozwoli na postęp w zakresie wydajności w porównaniu z obecnie użytkowanymi maszynami tej wielkości, będzie zużywać o 25 procent mniej paliwa i emitować odpowiednio mniej emisji CO2. Samolot wejdzie do użytku w 2014 r. Dotychczasowy portfel zamówień wynosi 558 maszyn zamówionych przez 34 klientów na świecie.

Źródło: Airbus