Koax X-240 UAV

Koax X-240 to niewielki śmigłowiec bezzałogowy oparty o układ wirnika głównego Kamowa.

Maszyna przeznaczona jest do wykonywania misji dozoru na bliskich odległościach. Producentem aparatu jest firma Swiss UAV specjalizująca się w maszynach VTOL (vertical take-off and landing). Maszyna może działać w pełni autonomicznie oraz cechuje się niezawodnością i łatwością w obsłudze.

Niewielkie wymiary pozwalają na transport w małych pojazdach, a wprowadzenie do działania wymaga zaangażowania jedynie dwóch ludzi z racji niewielkiej masy własnej.  Silnik to tzw. jednostka heavy fuel engine.

Zaletą aparatu jest możliwość operowania w terenie zurbanizowanym, a bezpieczeństwo zapewnia dodatkowy system ostrzegający o możliwej kolizji z ziemią. Jako że maszyna bazuje na koncepcji śmigłowca nie wymaga systemów startowych i odzyskiwania. Dodatkowym zabezpieczeniem jest spadochron (Parachute Rescue System (VPRS)).

Na pokładzie maszyny przenoszona może być głowica IR/UV, a system komunikuje się z ziemią przy pomocy zaawansowanych łączy.

Podstawowe dane:
Prędkość; 0-75km/h
Pułap operacyjny: do 1500m
Długotrwałość lotu: do 1,5h zależna od konfiguracji
Promień operowania: 25km
Paliwo: JetA1/JP6-8, Diesel – do 25l
Turbina: pojedyncza, 8kW
Ładunek użyteczny: do 8kg
Maksymalna masa startowa: 45kg
Układ: system Kamowa
Serednica wirników: 2,4m


Źródło: Swiss UAV

Zdjęcia: Swiss UAV

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii