System BOL dla maszyn F/A-18

Systemy samoobrony cały czas ulegają rozwojowi by nadążyć za coraz bardziej wyrafinowanym uzbrojeniem.

Jednym z oferowanych urządzeń tego typu jest BOL firmy Saab przeznaczony dla F/A-18. Skuteczność tego typu systemów wzrosła w ostatnim czasie dzięki wprowadzeniu IR Special Material Decoys (SMD) oraz dzięki nowym metodom rozprzestrzeniania i stosowania pułapek termicznych.

W systemie BOL długa szyna zawiera pakiety flar i dipoli. Elektromechaniczny mechanizm przesuwa przeciwśrodki w kierunku tyłu wyrzutnika, gdzie wypadają one pojedynczo i inicjowane jest rozproszenie pakietu wzmacniane przez specjalny układ powodujący zawirowania. Strumień powietrza wytwarza sporych rozmiarów pułapkę cieplną dla nadlatującego pocisku. Wyrzutnik zawiera w sobie aż 160 pakietów co pozwala na bezpieczne wykonanie postawionego zadania.

Kształt wyrzutnika pozwala na jego umiejscowienie w wielu lokalizacjach, ale najlepiej sprawdza się pod skrzydłami, gdzie jego działanie wzmacniane jest przez zawirowania powietrza. Zazwyczaj system montowany jest po jednym lub po dwa urządzenia pod każdym ze skrzydeł. Poza flarami system wyrzuca również dipole specjalnego rodzaju pozwalające zakłócić pracę radarów.

Kompletny system przeciwśrodków będzie się zazwyczaj składał z Systemu BOL i z konwencjonalnych wyrzutników dla flar punktowych. BOL montowany jest do pylonu SUU-63. System może korzystać z łączy data-link MIL-STD-1553B i RS-485 oraz jest w pełni zintegrowany z ALE-47 CMDS poprzez łącze RS-485.

Źródło: Saab

Zdjęcia: Royal Australian Air Force/Navy- Cleared for public release October 31, 2003. Public Affairs Office, US Naval Systems Command

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii