CAMPS – Civil Aircraft Missile Protection System

CAMPS – Civil Aircraft Missile Protection System oferowany jest przez firmę Saab i przeznaczony dla samolotów cywilnych.

Głównym celem całego pakietu urządzeń jest zabezpieczenie przed ręcznymi wyrzutnikami pocisków przeciwlotniczych MANPADS (Man Portable Air Defence Systems). Do tej pory zarejestrowano ponad 40 ataków tego typu, a samoloty są najbardziej narażone podczas startu i lądowania.

Prawdopodobieństwo trafieni przy pomocy MANPADS wynosi aż 70%, a z racji niewielkiej odległości od celu dla systemów obrony pozostaje bardzo mało czasu.

CAMPS to system wymagający jedynie minimalnego nakładu integracyjnego oraz nie obciążający pod względem obsługowym i logistycznym. Cała procedurę integracyjną, obsługową i certyfikacyjną bierze na siebie Saab co dla użytkownika cywilnego stanowi dodatkowy atut.

CAMPS składa się z 4 głównych podzespołów:

  • systemu MAW-300 Missile Approach Warning
  • ECU – Electronic Counter Unit
  • BOA Cywil Dispenser
  • CIV-IR

Na pokładzie maszyny zainstalowane są cztery czujniki MAW-300 UV oraz kontroler w ECU. MAW zapewnia szybką i dokładną detekcję i śledzenie zbliżającego się zagrożenia. BOA to elektor-mechaniczny wyrzutnik pułapek CIV-IR mających za zadanie skupić na sobie uwagę pocisku. Zawarty w nich środek płonie w niższej temperaturze niż standardowe środki i dzięki temu może pokryć większą powierzchnię. Zamknięte w szczelnym pojemniku pułapki zaczynają działać po kontakcie z powietrzem.

W kokpicie załoga posiada prosty panel dzięki któremu możliwe jest włączenie, uzbrojenie i testowanie systemu. CAMPS waży około 35kg i jego montaż nie powoduje negatywnych skutków dla aerodynamiki samolotu.

Źródło: Saab

Grafiki: Saab

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii