T-1A Jayhawk

T-1A Jayhawk to dwusilnikowa maszyna średniego zasięgu, wykorzystywana w zaawansowanej fazie szkolenia dla pilotów przewidzianych do operowania na dużych maszynach transportowych i tankowcach. Dodatkowo samolot jest wykorzystywany do wspierania szkolenia nawigatorów w USAF, USMC i U.S. Navy.

T-1A Jayhawk to zmilitaryzowana wersja samolotu Beech 400A. W kokpicie przygotowano miejsce dla instruktora i dwóch studentów. Główną różnicą w porównaniu z cywilnym protoplastą są wzmocnienia strukturalne pozwalające lepiej znosić zderzenia z ptakami oraz dodatkowy, kadłubowy zbiornik paliwa.

Pierwsza maszyna tego typu została dostarczona do  Reese Air Force Base w 1992 roku, a proces szkoleniowy rozpoczął się rok później. Od roku 1993 studenci, którzy ukończyli kurs na podstawowych samolotach przechodzili na szkolenie zaawansowane związane z przyszłościowym stanowiskiem. Jak już powiedziano za sterami T-1A Jayhawk zasiadają piloci przeznaczeni do obsługi maszyn transportowych i tankowców. Ci oddelegowani do lotów na myśliwcach i bombowcach szkolą się na T-38.

Podstawowe dane:
Podstawowa rola: maszyna szkolenia zaawansowanego dla pilotów transportowców i tankowców
Producent: Raytheon Corp.(Beech)
Napęd: 2 x Two Pratt and Whitney JT15D-5B
Ciąg: 2 x 2900 funtów
Długość: 14,75m
Wysokość: 4,24m
Rozpiętość: 13,25m
Prędkość: 538mph
Pułap: 12500m
Max. masa startowa: 7303kg
Zasięg: 2222mm
Uzbrojenie: brak
Załoga: 3 – pilot, drugi pilot, pilot instruktor
Data wprowadzenia: luty 1992
Koszt jednostkowy: 4,1 miliona dolarów
W służbie: 178

Źródło: USAF

Zdjęcia: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii