RC-135S Cobra Ball

RC135S Cobra Ball to maszyna przeznaczona do zbierania optycznych i elektronicznych danych na temat pocisków balistycznych.

Samoloty działają pod kierownictwem i na rozkaz Joint Chiefs of Staff. Maszyny pozostają w ciągłej gotowości i są zdolne do podjęcia natychmiastowego działania gdy zajdzie taka potrzeba.

Dane zbierane przez RC135S Cobra Ball pozwalają na weryfikację porozumień zbrojeniowych oraz wspierają system strategicznej obrony USA.

Na pokładzie samolotu zabudowano wyrafinowane czujniki optyczne i elektroniczne, systemy rejestrujące oraz wyposażenie komunikacyjne co przekłada się na zapewnienie informacji niemożliwych do pozyskania przy pomocy innych środków.

W skład załogi wchodzi minimum 2 pilotów, nawigator, trzech oficerów systemów elektronicznych, 2 inżynierów systemów pokładowych oraz dwóch lub więcej specjalistów misji.

Za modyfikację samolotów i przenoszonych przez nie systemów odpowiada firma L-3 Communications pod nadzorem Air Force Materiel Command. W chwili obecnej w służbie pozostają 3 samoloty tego typu.

Podstawowe dane:
Podstawowa rola: samolot zwiadowczy
Producent: L-3 Comunications
Napęd: 4 x CFM International F108-CF-201
Ciąg: 4 x 21600 funtów
Zasięg bez tankowania: 6500km
Długość: 41,1m
Wysokość: 12,8m
Max. masa startowa: 133633kg
Rozpiętość: 39,9m
Prędkość: ponad 500mph
Załoga: minimum: 2 pilotów, nawigator
Koszt: niedostępne
Data wprowadzenia: marzec 1972
Liczba: 3

Źródło: USAF

Zdjęcia: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii