AGM-129A – advanced cruise missile

AGM-129A Advanced Cruise Missile to pocisk klasy cruise, zdolny do przenoszenia ładunków nuklearnych i przenoszony wyłącznie przez bombowce B-52H.

Pocisk posiada właściwości stealth i do celu przemieszcza się z prędkością poddźwiękową. Cechuje się większym zasięgiem i jest trudniej wykrywalny nić pociski z rodziny AGM-86.

Duży zasięg pocisk zawdzięcza swemu turbo wentylatorowemu silnikowi, odpowiedniej aerodynamice oraz sporemu zapasowi paliwa.

B-52H może zabrać na pokład do 6 pocisków tego typu na każdym z dwóch zewnętrznych pylonów co daje w sumie 12 sztuk na samolot.

Gdy cel znajduje się w głębi terytorium wroga i jest silnie strzeżony do głosu dochodzą sprawdzone właściwości cruise oraz utrudniona wykrywalność.

Przy wystrzeleniu kilku sztuk dzięki połączeniu możliwości AGM-129A istnieje duża szansa na zniszczenie założonego celu.

Ze naprowadzenie na cel odpowiada bezwładnościowy system nawigacyjny oraz urządzenie porównujące obraz terenu połączone z bardzo dokładnym prędkościomierzem.

Prace nad pociskiem tego typu zaczęły się jeszcze w 1982 roku po tym jak okazało się, że AGM-86B niedługo będą zbyt łatwe do wykrycia dla wrogich systemów obronnych.

Za opracowanie systemu odpowiedzialna jest firma General Dynamics, która w 1983 roku otrzymała kontrakt na opracowanie AGM-129A ACM. Pierwszy pocisk wykonał lot w roku 1985, a pierwszy egzemplarz został dostarczony Siłom Powietrznym kilka lat później.

Pierwotne plan zakładały wytworzenie 1500 pocisków, ale koniec zimnej wojny wymusił cięcia i ostatecznie wstrzymano produkcję po wytworzeniu 460 sztuk.

W toku wytwarzania doszło do kilku zmian korporacyjnych i ostatnie egzemplarze były wytwarzane pod szyldem Raytheon Missile Systems.

Podstawowe dane:
Typ: pocisk powietrze-ziemia typu cruise
Producent: Raytheon Missile Systems
Napęd: Williams International Corp. F-112-WR-100
Ciąg: ponad 700 funtów
Długość: 20 stóp 10 cali
Masa: ponad 3500 funtów
Średnica: 29 cali
Rozpiętość: 10 stóp 2 cale
Zasięg: ponad 2000 mil
Głowica bojowa: nuklearna/klasyczna
Data wprowadzenia: 1990
Zasób: ok. 460


Źródło: USAF

Zdjęcie: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii