AGM-84K SLAM-ER

AGM-84K Standoff Land Attack Missile-Expanded Response (SLAM-ER) jest zmodernizowaną wersją pocisku SLAM. SLAM-ER to pocisk dalekiego zasięgu zdolny do operowania w dzień i w nocy w trudnych warunkach pogodowych. Wstępna gotowość operacyjna dla typu została osiągnięta w czerwcu 2000 roku.

Pocisk reprezentuje precyzyjną broń typu Standoff Outside of Area Defense (SOAD). Pozwala atakować zaplanowane obiekty oraz te napotkane w trakcie misji. Mogą to być cele najdujące się na lądzie oraz manewrujące okręty przeciwnika.

System wyposażony jest w precyzyjny GPS współdziałający z INS, głowicę IR oraz dwukanałowe łącze data link z AWW-13 Advanced Data Link Pod co przekłada się na możliwość ingerencji człowieka podczas lotu pocisku (Man-In-The-Loop (MITL)). Głowica bojowa cechuje się dobrym poziomem przebijalności oraz spora siłą rażenia.

SLAM-ER był pierwszym pociskiem, który wykorzystywał funkcję Automatic Target Acquisition (ATA), pozwalającą na precyzyjne wychwytywanie celu w silnie zakłócanym środowisku. Omawiany typ broni jako pierwszy pocisk dalekiego zasięgu może atakować cele poruszające się. Nosicielami i kontrolerami pocisków SLAM-ER mogą być samoloty F/A-18C/D, P-3 i S-3. Kontrolę może zapewniać również F/A-18E/F.

Podstawowe dane:
Producent: The Boeing Company
Data wprowadzenia: czerwiec 2000
Koszt jednostkowy: 500.000 dolarów
Napędy: Teledyne Turbojet
Ciąg: ponad 600 funtów
Długość: 4,4m
Średnica: 34,3cm
Rozpiętość: 2,2m
Masa: 674,5kg
Zasięg: 250km

Źródło: U.S. Navy

Zdjęcia: U.S. Navy

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii