S-3B Viking

Samolot S-3B Viking były prawdziwym koniem roboczym U.S. Navy.Głównym zadaniem tych samolotów było zapewnianie tankowania w locie dla innych maszyn bazujących na lotniskowcach. Maszyna był również zdolna do funkcjonowania jako samolot zabezpieczający przed jednostkami nawodnymi przeciwnika. Dzięki dużej elastyczności Viking mógł również występować w roli powietrznego punktu dowodzenia, kontroli i komunikacji oraz wskazywać cele. Dodatkowo samolot działał jako maszyna przeznaczona do zagłuszania środków elektronicznych przeciwnika. Wreszcie możliwe było wykorzystanie go jako platformy SAR.

W skład wyposażenia samolotu wchodziły:

  • Inverse/Synthetic Aperture Radar (ISAR/SAR
  • Electronic Support (ESM) system
  • IR

Jako uzbrojenie samolot przenosił:

  • AGM 84 Harpoon
  • AGM 65 Maverick
  • zestaw konwencjonalnych bomb i torped

Samolot S-3B pochodził w prostej linii od S-3A, który był odpowiedzialny za zwalczanie okrętów podwodnych. W roku 1999 zrezygnowano z możliwości zwalczania okrętów podwodnych i zdemontowano pakiet ASW (anti-submarine warfare) oraz system minowania powietrznego. Po wycofaniu A-6E Vikingi pozostały jedynymi maszynami tankowania powietrznego bazującymi na lotniskowcach.  Samoloty odegrały znacząca rolę podczas wojny w Iraku zapewniając Super Hornetom odpowiedni zapas paliwa potrzebny na dolot i powrót z wyznaczonej strefy ataku.

Podstawowe dane:
Producent: Lockheed Martin
Data wprowadzenia: 1975
Koszt jednostkowy: 27 milionów dolarów
Napęd: 2 x TF-34-GE-400B
Ciąg: 9275 funtów każdy
Długość: 53.3 stopy
Wysokość: 22,75 stop
Rozpiętość: 68.7 stopy
Masa na pusto: 26650funtów
Maksymalna mas startowa: 52539 funtów
Prędkość: 450 węzłów/ Mach 0,79
Pułap: 40000 stóp
Zasięg: ponad 2300 mil
Załoga: pilot + 2 oficerów

Źródło: U.S. Navy

Zdjęcia: U.S. Navy

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii