AN/AQS-20A sonar poszukiwania min

AN/AQS-20A to sonar odpowiedzialny za poszukiwanie min i użytkowany na platformach powietrznych.

Urządzenie odpowiada za oznaczanie i detekcję oraz klasyfikację, lokalizację i identyfikację min morskich. System zaliczył już wiele godzin testów i sprawdził się na takich platformach jak MH-53E i MH-60S. Konstrukcja składa się z akustycznych i optycznych czujników znajdujących się w holowanym pod wodą korpusie, który może utrzymywać zadany przez operatora poziom pod powierzchnią morza lub poziom nad jego dnem. Wespół z Remote Multi-Mission Vehicle (RMMV) tworzy RMS (Remote Minehunting System).

AN/AQS-20A składa się z 5 oddzielnych czujników sonarowych. System korzysta z sonarów obrazujących, procesorów sygnału oraz algorytmów komputerowych by zapewnić detekcję i identyfikacje pełnego spektrum min. Wszelkie zbierane dane są zachowywane do późniejszej analizy. Kombinacja skanowania bocznego, przedniego oraz użycia tzw. gap-filler sonar pozwala na identyfikację zagrożeń podczas jednego przejścia sonaru. Do obrazowania używany jest zaawansowany system elektrooptyczny  wykorzystujący technologię Streak Tube Imaging Laser (STIL). Operator uzyskuje odległość i dane kontrastowe co przekłada się na możliwość stworzenia obrazu 3-D. Podczas instalacji na śmigłowcu do dyspozycji złogi oddawana jest konsola obsługiwana prze 2 operatorów pracujących na dużych wyświetlaczach. Długość kabla do holowania wynosi 880 stóp. Producentem systemu jest firma Raytheon. Koszt jednostkowy o około 8 milionów dolarów. Długość urządzenia wynosi 10,5 stopy, średnica 15,5 cala a masa 975 funtów.

Źródło: Raytheon/U.S. Navy

Zdjęcie: Raytheon

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii