3 oferty w przetargu na myśliwiec dla Korei

Jak donosi Korea Times powołując się na oficjalną agencję zakupową zakończyło się przyjmowanie ofert w konkursie na nowy myśliwiec dla Korei.

Jako pierwszy swoją ofertę złożył Boeing,a doszło do tego w zeszły czwartek. Firma zamierza sprzedać Koreańczykom swoje myśliwce F-15SE.

W poniedziałek swoje propozycje przedstawili Lockheed Martin oferujący F-35 oraz EADS oferujący myśliwce Typhoon. Defense Acquisition Program Administration (DAPA) będzie przyglądać się ofertom do września bieżącego roku. Według ostatnich doniesień wart niemal 7,2 miliarda dolarów kontrakt ma zostać rozstrzygnięty w październiku.

Do podpisania umów miałoby dojść pod koniec tego roku. Zakup 60 myśliwców miałby zostać przeprowadzony pomiędzy rokiem 2016, a 2020. Dla Korei sprawa powoli staje się palca w związku z posiadaniem wiekowych samolotów F-4 i F-5. W pierwszych dwóch przetargach wygrywały maszyny Boeinga i zarówno w FX-I w 2002 jak i w FX-2 w 2008 zdecydowano się na F-15K. Najnowsza wersja ma być niemal w 80% kompatybilna z poprzednią.

Eurofighter z kolei kusi otwarciem zakładu produkującego samoloty na miejscu.

Źródło: Korea Times

Zdjęcie: Boeing