PZL „Świdnik” prezentuje śmigłowiec Agusta Westland AW149

AW149 został zaprojektowany przy znacznym udziale polskich inżynierów.

AW149 został zaprezentowany specjalistom z zakresu lotnictwa w czasie dwudniowej konferencji technicznej poświęconej ratownictwu medycznemu. Miała ona miejsce w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i zapoczątkowała serię pokazów śmigłowca w Polsce. Jak wiemy Agusta Westland ze swoim AW149 weźmie udział w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy w Polsce, który rozpisał właśnie MON. Stąd właśnie ta aktywność w pokazywaniu śmigłowca i podkreślaniu tego, że jest on w jakimś stopniu „polski”. Podczas pokazu maszyna wykonała szereg ewolucji powietrznych prezentując swoje imponujące możliwości i wybitną sterowność. Zgodnie ze specyfikacją przetargu 6 nowych śmigłowców ma być w wersji ratowniczo-medycznej, od tej strony zaprezentowano AW149 w Dęblinie.

Niewątpliwie dużą zaletą AW149 pod kątem ewentualnego wyboru na nowy śmigłowiec wielozadaniowy jest to, że maszyny mogą być produkowane, serwisowane i modyfikowane przez zakłady PZL-Świdnik.

Prezes PZL-Świdnik powiedział: “to dla nas wielki zaszczyt zaprezentować najnowocześniejszy wielozadaniowy śmigłowiec AW149 będący wynikiem współpracy inżynierów z  PZL-Świdnik i AgustaWestland. Śmigłowiec ten, jest w naszym przekonaniu jednym rozwiązaniem najnowszej generacji, który może sprostać potrzebom Sił Zbrojnych RP. Ponad 60 lat doświadczenia w sektorze śmigłowcowym oraz ugruntowana, wieloletnia współpraca z polskim wojskiem sprawiają, że PZL-Świdnik realizując program AW149 mogą pełnić jeszcze ważniejszą rolę w branży oraz przynieść wymierne korzyści dla polskiego przemysłu i zdolności operacyjnych sił zbrojnych”.

Kolejne pokazy AW149 planowane są w Warszawie i Świdniku.

Źródło: PZL-Świdnik

Zdjęcie: PZL-Świdnik