System SPIRALE

SPIRALE to system pozorowanych celów powietrznych i ostrzegający o wystrzeleniu pocisku przeznaczony dla samolotów Mirage 2000.

System jest w pełni zintegrowany z pokładowym systemem ICMS Mirage 2000 EW. Do dyspozycji użytkownika jest szerokie spektrum typów pozorowanych celów powietrznych, a odbiorca końcowy może w pełni zaprogramować system dla własnych potrzeb. SPIRALE od wielu lat stosowany jest na maszynach Mirage 2000. Ważną zaletą systemu jest możliwość  integracji systemu z dodatkowymi modułami ECLAIR-M i systemem DDM. System ma wyręczać pilota w sytuacji kiedy on zmuszony jest do skupienia swojej uwagi na potencjalnym celu i w sposób automatyczny zneutralizować zagrożenie. W pełni zabudowany wewnątrz samolotu pozostawia wszystkie punkty zewnętrze do podwieszania uzbrojenia. W skład amunicji systemu SPIRALE wchodzi 16 ładunków IR montowanych w CDM i 112 pakietów dipoli przenoszonych w ICD. Dodanie wspomnianego już systemu ECLAIR-M wielokrotnie zwiększa przenoszony zapas. Przenoszone flary to zaawansowane modele produkowane w kooperacji z firmą LACROIX, które dzięki małemu kalibrowi podwajają pojemność wyrzutników CDM. SPIRALE operuje w kilku trybach: automatyczny, półautomatyczny, manualny, „przeżycie” i nawigacja. Dla każdego z trybów można wybrać inny program celów pozorowanych. Poszczególne podzespoły SPIRALE to:

  • DSU- Digital System Unit – główny komputer
  • ASU- Analogue System Unit – zapewnia zasilanie i wzmocnienie dla ICD
  • CDM – Cartridge Dispenser Module – przenosi amunicję iodpowiada za impuls wystrzału
  • ICD – Internal Chaff Dispenser –  zawiera dwie tuby zintegrowane ze skrzydłami odpowiedzialne za wyrzucanie dipoli

Źródło: MBDA

Zdjęcia: MBDA

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii