ECLAIR-M

W związku z coraz bardziej wyrafinowanymi systemami montowanymi w pociskach konieczne staje się dodatkowe zabezpieczenie samolotów myśliwskich.

W przypadku maszyn myśliwskich kluczowym faktem jest takie ich umiejscowienie by nie zabierać miejsca wewnątrz czy też na zewnątrz samolotu. ECLAIR-M to uzupełniający system dla systemu SPIRALE używanego na maszynach Mirage 2000. Pozwala on czterokrotnie zwiększyć zapas flar. Możliwe jest również używanie radarowych celów pozornych (dipoli). ECLAIR-M montowany jest w przedziale spadochrony hamującego tak by nie zajmować belek przeznaczonych do przenoszenia uzbrojenia. System jest w pełni kompatybilny z ICMS EW montowanym na samolotach Mirage 2000 i powstał przy współpracy firmy Thales. Znajduje się w użyciu we francuskich siłach powietrznych. Sama konstrukcja urządzenia jest prosta i składa się z mechanicznego zasobnika na montowaną amunicję i elektronicznej jednostki sterującej. Całość połączona jest przewodem z systemem Spirale i widoczna jest jako dodatkowy moduł.

Źródło: MBDA

Zdjęcie: MBDA

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii