Bell OH-58D Kiowa Warrior

Bell OH-58D Kiowa Warrior to lekkie śmigłowiec rozpoznawczy.

Posiada spory zasięg i możliwości przeprowadzania zwiadu zarówno w dzień jak i w nocy. Dzięki wielu zestawom wyposażenia dodatkowego w krótkim czasie można go dostosować do nowego typu misji. Maszyna posiada niską sygnaturę cieplną oraz jest stosunkowo cicha co obniża prawdopodobieństwo wykrycia. W przypadku transportu na pokładzie maszyny C-130 może być uzbrojona i gotowa do operowania w czasie krótszym niż 10 minut.

Uzbrojenie przenoszone jest na dwóch uniwersalnych pylonach na których można podwiesić pociski Hellfire, rakiety Hydra 70 czy też karabiny .50. W skład pakietu zabezpieczającego przeciwko środkom przeciwnika wchodzi system zakłócania głowic IR, radar ostrzegawczy, system ostrzegający o opromieniowaniu laserem oraz system rozpraszania ciepła. Na szczycie wirnika zainstalowany jest tzw. mast-mounted sight pozwalając na użytkowanie maszyny w dzień jak i w nocy oraz na maksymalne wykorzystanie przeszkód terenowych celem ukrycia własnej obecności nie obniżając przy tym możliwości wykorzystania przenoszonego uzbrojenia. W maszcie obserwacyjnym umieszczona jest specjalna kamera telewizyjna o wysokiej rozdzielczości umożliwiająca identyfikację celów z dużej odległości i przy małym oświetleniu. System IR pozwala na nawigację oraz jest pomocny również przy namierzaniu celów. Wskaźnik laserowy pozwalaja z kolei na precyzyjne określenie odległości do celu i jego wskazanie.

Za napęd OH-58D odpowiada sprawdzony w cywilnych maszynach 206 LongRanger silnik turbowałowy Allison o mocy 650 shp napędzający 4 łopaty wirnika głównego zdolne do wytrzymania ostrzału z pocisków .50 cala. W kokpicie znalazło się miejsce na system nagrywający obrazy dostarczane przez głowice obserwacyjną, system transferu danych pozwalający na wgranie przed misją punktów nawigacyjnych oraz frekwencji radiowych, system symboli dostosowany do gogli noktowizyjnych oraz odporne na zakłócenia radio. Maszyna weszła do służby w USA w 1991 roku. OH-58 w wersji D zastępują w Kawalerii Powietrznej śmigłowce AH-1 Cobra i OH-58A i C funkcjonujące jako śmigłowce zwiadowcze.

Podstawowe dane:
Załoga: 2
Max. masa startowa: 5500 funtów (uzbrojony)
Masa na pusto: 3289 funtów
Wysokość: 12 stóp 10,6 cala
Szerokość: 6 stóp 5,4 cala
Długość: 33 stopy i 4 cale
Średnica wirnika: 35 stóp
Max. prędkość przelotowa 128 mph
Zasięg: 299 mil (na poziomie morza, bez uzbrojenia z 10% rezerwą)
Pułap: 19000 stóp

Źródło: Bell/army.mil

Zdjęcie: Bell/US Army

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii