Znamy przyczyny katastrofy F-15E w Libii

Podczas misji w Libii doszło do katastrofy w której utracono samolot F-15E. Obu członków załogi udało się uratować.

Podczas misji bojowej pilot wykonał manewr nie przetestowany na takim pułapie co w połączeniu z brakiem zbalansowania samolotu doprowadziło do katastrofy. Pilot przekroczył krytyczny kąt natarcia. Sam manewr był dopuszczalny, ale pułap na którym go przeprowadzono doprowadził do tego, że nie można było skutecznie go zakończyć. Zarówno pilot jak i oficer odpowiedzialny za systemy uzbrojenia katapultowali się nad terytorium wroga. Obu członków załogi F-15E podjęto dzięki szybkiej akcji oddziałów specjalnych. Resztki samolotu zostały zniszczone by uniknąć przejęcia technologii.

Źródło: AirForce Times

Zdjęcie: Lockheed Martin

dr Krzysztof Kuska - absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, specjalność Historia Wojskowości. Doktor w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizujący się w historii lotnictwa wojskowego, współpracuje z takimi magazynami jak Airforces Monthly, Model Aircraft, Aeroplan, Lotnictwo, Militaria XX Wieku, Militaria XX Wieku Wydania Specjalne, Aero. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół historii lotnictwa z okresu II wojny światowej oraz wojskowego lotnictwa współczesnego.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony prawem autorskim. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów bez zgody Redakcji lub właścicieli praw autorskich zabronione. Korzystanie z Portalu infolotnicze.pl oraz z zamieszczanych na nim artykułów jedynie na zasadach określonych w Regulaminie.
Copyright © 2010 - 2016 Infolotnicze. Wszelkie prawa zastrzeżone. RSS Twitter