Zespół z Polski i Finlandii znalazł się na podium Locked Shields 2024 – ćwiczeniu prowadzonym przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE), które gromadzi ekspertów cyberobrony z całego świata. Na polu wirtualnej bitwy stanęli cyberspecjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej.
W zespole odpowiedzialnym za bezpieczeństwo sieci znaleźli się Piotr Szymański oraz mjr Łukasz Giro, natomiast Piotr Pawlik dołączył do grupy odpowiedzialnej za bezpieczeństwo systemów operacyjnych. Wraz z najlepszymi ekspertami z Polski i Finlandii, pracownicy Działu Informatyki – Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa WAT, stanęli do walki z ponad 4 tysiącami specjalistów z pozostałych krajów i wnieśli wkład we wspólny sukces.
Organizatorzy Locked Shields 2024 wyróżnili trzy zespoły, które osiągnęły najlepsze wyniki w turnieju. Wymieniono kolejno drużyny: łotewsko-natowską, polsko-fińską i estońsko-francuską.
W tegorocznej 14. edycji turnieju Polskę i Finlandię po raz pierwszy reprezentował jeden zespół, dowodzony przez oficera Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). W skład polskiej części zespołu weszli przedstawiciele Sił Zbrojnych, CSIRT poziomu krajowego, służb, instytucji, przemysłu i uczelni. Koalicje między państwami zapoczątkowane przez tzw. Blue Teams reprezentujące Austrię-Szwajcarię i Finlandię-Polskę uznano za godny uwagi przykład wymiany informacji na temat wspólnych zagrożeń i wczesnego ostrzegania.
„Otaczają nas realne zagrożenia, a większość naszych uczestników wyszła z okopów prawdziwej cyberwojny, aby wziąć udział w Locked Shields. Jestem pewien, że wrócą, by bronić swoich narodów silniej niż kiedykolwiek” – ocenił cytowany na stronie organizacji dr Mart Noorma, dyrektor NATO CCDCOE z siedzibą w Estonii.
Locked Shields to coroczne ćwiczenie, które ma na celu testowanie i doskonalenie umiejętności obrony przed cyberatakami. W tegorocznej edycji, zespół Polski wraz z Finlandią podjął się wyzwania obrony wirtualnej krainy Berylia przed atakiem przeciwnika o kryptonimie Crymsonia. Drużyny musiały błyskawicznie reagować na masowe ataki na infrastrukturę krytyczną, czyli na wirtualne banki, elektrownie, komunikację satelitarną, sieci 5 G i sieci przemysłowe, rozwiązania chmurowe i systemy obrony powietrznej.
Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już od początku roku. Polscy i fińscy cyberspecjaliści poświęcili tysiące godzin pracy, uczestnicząc w dziesiątkach wideokonferencji i przygotowując kompletną dokumentację oraz procedury. Ich celem było jak najlepsze przygotowanie się do 48-godzinnej walki z wyzwaniem cyberbezpieczeństwa.
Nawiązana współpraca ma na celu nie tylko wygraną w ćwiczeniu, ale również umocnienie sojuszu między dwoma krajami. Długoletnie doświadczenie polskich specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz partnerstwo z fińskimi ekspertami sprawiają, że tworzą oni jeden z najbardziej prężnych ośrodków obrony cyberprzestrzeni.
Locked Shields jest postrzegany jako święto cyberbezpieczeństwa, które łączy wysiłki najlepszych specjalistów na rzecz ochrony wspólnych interesów. Największy turniej cyberobrony organizowany jest od 2010 r. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko techniczną wiedzą, ale również umiejętnościami planowania, analizy sytuacji oraz szybkiego reagowania na zmieniające się warunki.
Źródło/Autor: WAT
Zdjęcie: Flickr / NATO CCDCOE