Akcja Serce zrealizowana przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej

Załoga samolotu M28 Bryza z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała pierwsze w tym roku zadanie transportu medycznego w ramach Akcji Serce.

Do Dyżurnej Służby Operacyjnej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wpłynęło zadanie wsparcia zespołu transplantologów, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w ramach Akcji Serce.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami do przeprowadzenia transportu wytypowano załogę i przygotowano do lotu samolot z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego.

W sobotę 12 stycznia,o godzinie 11.36 samolot M28B Bryza dowodzony przez kpt. pil. Tomasza Kawulę z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wystartował z lotniska Oksywie, kierując się na lotnisko Krzesiny, na którym lądował o 12.34. Tam na pokład transportowo – desantowej Bryzy wszedł zespół transplantologów z organem przeznaczonym do przeszczepu i o godzinie 13.35 samolot wystartował do Katowic. Po pięćdziesięciu minutach lotu Bryza lądowała w Katowicach, skąd personel medyczny natychmiast udał się do oczekującego na przeszczep pacjenta. O godzinie 14.39 załoga rozpoczęła powrót do macierzystej bazy w Babich Dołach, gdzie lądowała o 16.21, kończąc tym pierwszą w tym roku Akcję Serce, przeprowadzoną przez BLMW.

***
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w Akcji Serce od wielu lat. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczą załogi samolotów transportowych Bryza.

Zdjęcie: kpt. Krzysztof Nanuś
Źródło: DGRSZ