WSOSP: Combat Swimmer Course

W dniach od 19 sierpnia do 2 września br. w chorwackiej Bazie Wojskowej „Sv. Nikola” w Splicie reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych: sierż. pchor. Marek Cebo, sierż. pchor. Daniel Gielata, sierż. pchor. Łukasz Maśniak oraz kpt. Michał Breszka uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu specjalistycznym „Combat Swimmer Course”, które przeprowadzili instruktorzy chorwackich Sił Specjalnych.

Tegoroczna edycja była prawdziwym wyzwaniem. Organizatorzy przygotowali szereg złożonych zadań, które odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Od uczestników wymagano nie tylko umiejętności fizycznych i dowódczych, ale również językowych.

Celem dwutygodniowego, międzynarodowego szkolenia, w którym brali udział także kadeci ze Słowenii, Słowacji, Niemiec, Chorwacji, była nauka pracy w zespole, taktyki na łodziach i kajakach, orientacji w wodzie oraz ternie górskim, pływania w otwartym akwenie różnymi stylami przy użyciu sprzętu (maska, rurka, płetwy), nurkowania, strzelania z broni krótkiej i długiej oraz skoków do wody w mundurze z wysokości 6 metrów z wyposażeniem.

Umiejętności zdobyte podczas tego elitarnego szkolenia przydadzą się każdemu żołnierzowi w sytuacjach kryzysowych np. przy katapultowaniu. Taktyka ćwiczeń była prowadzona zarówno w wodzie, na lądzie, jak i w powietrzu. Co najważniejsze – przygotowuje uczestników do przetrwania w każdych warunkach – powiedział kpt. Michał Breszka.

W czasie wolnym podchorążowie zwiedzili miasto Split i jego zabytki.

Studenci WSOSP zdobyli srebrne odznaki COMBAT SWIMMER i tym samym dołączyli do elitarnej grupy podchorążych, którym udało się ukończyć ten kurs. Dotychczas szkolenie to przeszło dwóch oficerów oraz pięciu podchorążych „Szkoły Orląt”.

Źródło: WSOSP
Zdjęcie: WSOSP