WSOSP: Konferencja Bezpieczeństwa Lotów AOSL

26 lutego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych odbyła się konferencja dotycząca Bezpieczeństwa lotów AOSL.

Cieszę się niezmiernie, że na kierunkach lotniczych, jest coraz więcej osób i będzie jeszcze więcej ze względu na zwiększone nabory. Dziękuję Wam za ten bezpieczny rok, który jest zasługą Waszą i instruktorów Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Nie byłoby tego bezpieczeństwa bez odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Świadomość odpowiedzialnych lotów budujemy zawsze na początku sezonu i musi nam ona towarzyszyć każdego dnia. W ubiegłym roku wykonaliśmy 9,5 tysiąca godzin nalotu w powietrzu. Żadna baza Sił Powietrznych w Polsce nie może pochwalić się takim wynikiem – mówił gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

Program konferencji obejmował: charakterystykę zdarzeń lotniczych zaistniałych w 2017 roku, zdarzenia lotnicze zaistniałe w AOSL
w minionym roku, istotę i monitoring treningu fizycznego w przygotowaniu pilota do lotów, ochronę przeciwpożarową dęblińskiego lotniska, zmiany w strukturach przestrzeni powietrznej wykorzystywanej do szkolenia lotniczego w 2017 roku, kontrolę ruchu lotniczego z punktu widzenia kontrolera TWR Dęblin, wykonywanie lotów wspólnie ze statkami powietrznymi 41 BLSz z punktu widzenia pilota AOLS, współpracę piloci-służba informacji powietrznej, plan szkolenia lotniczego planowanego na lotniskach w Dęblinie lądowisku Nowe Miasto/Sochaczew – zagrożenia oraz plan działań awaryjnych. Panele tematyczne prowadzili: płk rez. pil. dr Marek Bylinka, płk dr hab. Zbigniew Wochyński, Piotr Richter, Daniel Śmigielski, Tomasz Stefaniak, mjr Łukasz Fornal, Michał Maciak, Łukasz Zalewski, Michał Rutkowski, Dariusz Sarnociński oraz Stanisław Lizak.

Priorytetem uczelni kształcącej pilotów jest upowszechnianie wysokich standardów bezpieczeństwa.

Najważniejsze w lotnictwie jest przestrzeganie procedur i odpowiednie przygotowanie, bez względu czy wznosimy się w powietrze paralotnią, szybowcem, czy statkiem powietrznym – akcentował płk pil. Grzegorz Weltrowski kierownik AOSL.

Źródło / Autor: WSOSP
Zdjęcie: WSOSP